Porozumienie Karpackie
Porozumienie Karpackie „Karpaty Naszym Domem" ma charakter otwarty. Jego podstawowym celem jest zgromadzanie jak największej liczby organizacji i instytucji wokół ochrony i zrównoważonego rozwoju Karpat. Zapraszamy zatem do współpracy wszystkie podmioty publiczne, społeczne oraz prywatne,
O Porozumieniu
Porozumienie Karpackie „Karpaty Naszym Domem” zostało podpisane w dn. 23 kwietnia 2010 roku podczas I Forum Karpackiego w Rajczy w Beskidzie Żywieckim.
Sygnatariuszami Porozumienia było sześć organizacji, które utworzyły Radę Porozumienia.
Więcej...Historia Porozumienia Karpackiego „Karpaty Naszym Domem”
28 grudnia 2004 w Polskim Klubie Ekologicznym w Krakowie odbyło się pierwsze spotkanie Grupy Inicjatywnej „Zielone Karpaty”. Po kilku spotkaniach konsultacyjnych z instytucjami, organizacjami oraz trzema urzędami marszałkowskimi w roku 2005 został opracowany tekst Porozumienia Karpackiego „w sprawie współdziałania na rzecz zrównoważonego rozwoju oraz promocji obszaru Zielone Karpaty”. W dniu 16 listopada 2005 roku w gmachu Ministerstwa Środowiska odbyło się spotkanie mające na celu zatwierdzenie ostatecznego kształtu Porozumienia.
W dniu 5 grudnia 2005 roku Grupa Inicjatywne „Zielone Karpaty” otrzymała opinię Radcy Prawnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Małopolskiegow Krakowie. Większość uwag zawartych w tym dokumencie została uznana za zasadne i tekst Porozumienia został odpowiednio do nich dostosowany. Jednakże nie udało się już zorganizować kolejnego spotkania przedstawicieli wszystkich urzędów marszałkowskich, Ministerstwa Środowiska oraz Grupy Inicjatywnej "Zielone Karpaty".
Przez ostatnie 5 lat, które minęły od próby podpisania Porozumienia Karpackiego, obserwowaliśmy postępującą degradację środowiska ludzkiego i przyrodniczego. Z perspektywy czasu oraz dzięki licznym wspólnym działaniom na rzecz regionu karpackiego możemy obiektywnie ocenić podjętą w 2005 roku próbę powołania partnerstwa wielu organizacji i instytucji. Idea ta przetrwała próbę czasu, gdyż problemy które ją zainicjowały nie zniknęły, wręcz się nasiliły. Jednakże sama formuła Porozumienia zmieniła się na otwartą współpracę wszystkich podmiotów i organizacji którym przyświecają cele zawarte w Porozumieniu.
Więcej...Projekty
Działalność Porozumienia Karpackiego "Karpaty Naszym Domem" wspierana jest realizacją finansowanych ze środków zewnętrznych projektów wzmacniających rozwój Porozumienia jako partnera dialogu obywatelskiego ukierunkowanego na wdrażanie konwencji karpackiej w regionie, a także mających na celu zachowanie i ochronę różnorodności kulturowej, biologicznej i krajobrazowej polskich Karpat.
Ponadto, cyklicznie organizowane są Fora Karpackie, w przystepny sposób prezentujące zagadnienia istotne dla rozwoju regionu, a także decydujące o dalszych zasadach i kierunkach działania Prozumienia. Raz na kwartał spotyka się Rada Porozumienia Karpackiego, przy której działają tematryczne grupy robocze.
W 2013 roku łukiem Karpat przeszedł Redyk Karpacki, nieustannie prowadzone są też prace nad stworzeniem Szlaku Kultury Wołoskiej.
Wybór zrealizowanych i aktualnie wdrażanych projektów prezentujemy poniżej.
Więcej...Członkowie Porozumienia
Porozumienie Karpackie "Karpaty Naszym Domem" skupia ponad 70 różnego typu podmiotów publicznych, społecznych oraz prywatnych wokół ochrony i zrównoważonego rozwoju Karpat.
Więcej...Zostań członkiem Porozumienia Karpackiego "Karpaty Naszym Domem"
Zapraszamy do współpracy wszystkich, którym na sercu leży przyszłość Karpat.
Razem możemy więcej!
Więcej...