Konwencja karpacka
Konwencja karpacka jest ramowym dokumentem dotyczacym współpracy w zakresie ochrony i zrównoważonego rozwoju Karpat. Jest to innowacyjny instrument, zapewniający międzynarodową ochronę unikatowego środowiska naturalnego oraz dziedzictwa kulturowego Karpat. Konwencja przyczyni się do podniesienia jakości życia mieszkańców regionu, wzmocnienia lokalnej gospodarki i zwiększenia aktywności społeczności lokalnych.
Ramowa konwencja o ochronie i zrównoważonym rozwoju Karpat (tzw. konwencja karpacka) została podpisana w 2003 r. w Kijowie przez Czechy, Polskę, Rumunię, Serbię, Słowację, Ukrainę oraz Węgry. W Polsce konwencja weszła w życia 19 czerwca 2006 r.
O konwencji karpackiej
Celem konwencji jest prowadzenie wszechstronnej polityki i współpraca na rzecz ochrony i zrównoważonego rozwoju Karpat dla poprawy jakości życia, wzmocnienia miejscowej gospodarki i społeczności lokalnych oraz zachowania walorów przyrodniczych i dziedzictwa kulturowego tego obszaru.
Więcej...Tekst konwencji karpackiej
Ramowa konwencja o ochronie i zrównoważonym rozwoju Karpat, sporządzona w Kijowie dnia 22 maja 2003 r. (Dz.U. 2007 nr 96 poz. 634)
Więcej...Grupy robocze ds. konwencji karpackiej
W latach 2011-2012 przy Porozumieniu Karpackim pracowało pięć tematycznych grup roboczych ds. konwencji karpackiej, które opracowały ekspertyzy dotyczące uwzględnienia specyfiki regionu karpackiego w aktach prawnych i innych dokumentach strategicznych.
Celem prac było wzmocnienie i rozwój dialogu społecznego oraz reprezentowanie Karpat w procesach legislacyjnych.
Prace grup roboczych kontynuowane są w ramach projektu "Karpaty Łączą".
Więcej...Konsultacje społeczne
Zapraszamy do zapoznania sie z przebiegiem prac grup roboczych ds. konwencji karpackiej, a także z opracowanymi przez nie ekspertyzami.
Zachęcamy do wypowiadania się na poruszane przez nie tematy, wszystkie głosy zostaną uwzględnione przy planowaniu dalszych prac, w tym powoływaniu kolejnych tematycznych grup roboczych.
Więcej...