Projekty
Działalność Porozumienia Karpackiego "Karpaty Naszym Domem" wspierana jest realizacją finansowanych ze środków zewnętrznych projektów wzmacniających rozwój Porozumienia jako partnera dialogu obywatelskiego ukierunkowanego na wdrażanie konwencji karpackiej w regionie, a także mających na celu zachowanie i ochronę różnorodności kulturowej, biologicznej i krajobrazowej polskich Karpat.
Ponadto, cyklicznie organizowane są Fora Karpackie, w przystepny sposób prezentujące zagadnienia istotne dla rozwoju regionu, a także decydujące o dalszych zasadach i kierunkach działania Prozumienia. Raz na kwartał spotyka się Rada Porozumienia Karpackiego, przy której działają tematryczne grupy robocze.
W 2013 roku łukiem Karpat przeszedł Redyk Karpacki, nieustannie prowadzone są też prace nad stworzeniem Szlaku Kultury Wołoskiej.
Wybór zrealizowanych i aktualnie wdrażanych projektów prezentujemy poniżej.
Karpacki Uniwersytet Partycypacji (2014-2015)
Celem projektu "Karpacki Uniwersytet Partycypacji" jest zaangażowanie mieszkańców Karpat w wypracowanie kierunków rozwoju lokalnego w oparciu o konwencję karpacką.
Projekt realizowany jest od marca 2014 do marca 2016 r. w partnerstwie z Porozumieniem Karpackim "Karpaty Naszym Domem" i ukraińska organizacja pozarządową “Information Centre Green Dossier". Tymczasowy Sekretariat Konwencji Karpackiej objął nad nim patronat. Dzięki temu uwzględnione zostaną dobre przykłady z innych krajów, a efekty projektu będą promowane we wszystkich krajach karpackich.
Aktualne informacje o projekcie można znaleźć na stronie: www.karpackiuniwersytetpartycypacji.pl
Więcej...InRuTou - Innowacje w turystyce wiejskiej (2012-2015)
Celem projektu "InRuTou - Innowacje w turystyce wiejskiej" jest opracowanie, w oparciu o nowoczesne technologie informatyczne, innowacyjnego zestawu narzędzi i metod służących rozwojowi i promocji produktów turystyki na terenach wiejskich. Lokalne społeczności z gór Austrii, Polski, Rumunii, Ukrainy i Włoch wezmą udział w testowaniu platformy e-learningowej, systemu wymiany doświadczeń oraz aplikacji na telefony komórkowe, pomagającej turystom w poznawaniu lokalnego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego.
Projekt rozpoczął się w grudniu 2012 r. i potrwa do listopada 2015 r.; realizowany jest przez konsorcjum złożone z 9 partnerów - różnego typu instytucji i organizacji z krajów UE oraz Ukrainy. Więcej informacji można znaleźć na stronie projektu: www.inrutou.eu
Więcej...Karpaty łączą - mechanizm konsultacji i współpracy dla wdrażania konwencji karpackiej (2012-2015)
Wiosną 2012 r. ruszył projekt „Karpaty łączą" na rzecz ochrony bioróżnorodności w regionie.
Przedsięwzięcie, zaplanowane na lata 2012 - 2015, realizowane jest w polskiej części Karpat dzięki środkom pozyskanym ze Szwajcarii. W jego ramach przewidziana jest m.in. promocja tradycyjnej gospodarki pasterskiej, opracowanie strategii rozwoju zrównoważonej turystyki dla części Beskidu Niskiego i Pogórza Karpackiego oraz stworzenie koalicji na rzecz wdrażania konwencji karpackiej.
Porozumienie Karpackie "Karpaty Naszym Domem" aktywnym partnerem dialogu obywatelskiego (2011-2014)
W kwietniu 2011 r. rozpoczęła się realizacja projektu Porozumienie Karpackie „Karpaty Naszym Domem" aktywnym partnerem dialogu obywatelskiego, współfinansowanego ze srodków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (Program Operacyjny Kapitał Ludzki). Cel projektu to wzmocnienie i rozwój Porozumienia Karpackiego jako partnera dialogu obywatelskiego ukierunkowanego na wdrażanie konwencji karpackiej w regionie. Samorządy lokalne i organizacje pozarządowe z terenu polskich Karpat zapraszamy m.in. do udziału w cyklu szkoleń, warsztatów i konferencji oraz skorzystanie z konsultacji i doradztwa.
Więcej...