III Zjazd Karpacki
Ramowy Program III Zjazdu Karpackiego
Ramowy program wydarzenia
III ZJAZD KARPACKI ISTEBNA, 23 -27 SIERPNIA 2017
23.08.2017 (środa)
Godz. 12.00 - Hala Barania. Zbór Wołoski. Pasterstwo - Góralskie Dziedzictwo. Spotkanie Górali.
24.08.2017 (czwartek)
OSW Szarotka, Istebna
10.00 - 18:30 Międzynarodowa Konferencja Wołoska prof. Ilony Czamańskiej "Wołosi w europejskiej i polskiej przestrzeni kulturowej"
25.08.2017 (piątek)
OSW Szarotka
Godz. 9.00 - 12:00 Szlak Kultury Wołoskiej – konferencja oraz Oficjalne otwarcie III Zjazdu, - Zamek w Cieszynie
Godz. 10:00 – 14:00 Prezentacja regionu: wizyty terenowe
Godz. 15.00 – 18:00 c.d. Konferencja Wołoska
26.08.2017 (sobota)
Godz. 10.00 - Jarmark Pasterski w Koniakowie: Bryndza – ser karpacki
Godz. 13.00 – Wizyta na Sałaszu, rozpalenie Karpackiej Watry, gra trombit
Godz. 15.00 – I Forum Samorządów Karpackich – Samorządy dla Karpat (Kompleks Zagroń)
Godz. 16.00 – 21.00 - Amfiteatr: Spotkanie integracyjne ludzi Karpat (muzyka, wystawy, prezentacje)
27.08.2017 (niedziela)
Godz. 9:00 – 11:00 – Konferencja Regionów – Historia Karpat
Godz. 12.00 - Korowód Karpacki do amfiteatru (od parkingu leśnego)
Godz. 13.00 - Msza Święta w Amfiteatrze pod Skocznią
14:30 – 19:00 Amfiteatr: Przekazanie Wołoskiej Laski, Wystąpienia gości, występy zespołów karpackich
Imprezy towarzyszące:
Koncert na Stecówce
Konferencja otwierająca projekt: Szlak kultury Wołoskiej
Prezentacje regionów karpackich, - Amfiteatr. Sobota 16.00 – 21.00, Niedziela 12.00 – 19.00
Marka Karpacka. Beskidzka 5, Goralsko Swoboda, Produkt Górski- Wystawy potraw regionalnych i rzemiosła. Szarotka Czw. 17.00 – 20.00, Pt. 12.00 – 20.00,
Amfiteatr: Sob. 16.00 – 21.00, Nd. 11.00 – 19.00.
Wystawy,publikacje, spotkania, konferencje,koncerty
Program III Zjazdu Karpackiego
Program III Zjazdu Karpackiego jest dość mocno rozbudowany i realizowany będzie na wielu poziomach.
- Dniem kulminacyjnym jest niedziela 27 sierpnia 2017 r. W tym dniu od godz. 9:00 do godz. 11:00 odbędzie się konferencja regionów – w Ośrodku Szkoleniowo Wypoczynkowym „Szarotka” w Istebnej, następnie o godz. 12:00 spotykamy się wszyscy w okolicy budynku gimnazjum (parking za stacją benzynową), by korowodem karpackim udać się do Amfiteatru pod Skocznią na uroczystą Mszę Świętą. Następnie na terenie amfiteatru planowane są występy zespołów i kapel z całych Karpat, jak również odbędzie się jarmark rzemiosła ludowego oraz degustacje tradycyjnych produktów i potraw kuchni regionalnej.
W dniach poprzedzających niedzielę odbędą się liczne spotkania, konferencje, wystawy i prezentacje regionów Karpackich:
- W środę 23 sierpnia 2017r. o godz. 12:00 w jubileusz 80-lecia Otwarcia Wzorowej Bacówki na Hali Baraniej spotykają się Górale Śląscy i Żywieccy z Oddziałów Związku Podhalan, jak również przedstawiciele środowisk pasterskich: bacowie, gazdowie i juhasi – na Hali Baraniej odbędzie się Zbór Wołoski „Pasterstwo – Góralskie Dziedzictwo”; dla zainteresowanych będzie wspólne wyjście z przewodnikiem na halę, które rozpocznie się o godz. 9:00 z Koczego zamku w Koniakowie.
- W czwartek 24 sierpnia 2017r. – odbędzie się konferencja naukowa w Ośrodku Szkoleniowo Wypoczynkowym „Szarotka” w Istebnej; Równolegle przed ośrodkiem rozpocznie się spotkanie z twórczością i rzemiosłem Karpat wraz z prezentacją produktów regionalnych oraz występami artystów na scenie – spotkanie to będzie miało charakter otwarty, zarówno dla mieszkańców i turystów i będzie trwało do soboty.
Zapraszamy we czwartek 24 sierpnia oraz piątek 25 sierpnia od godz. 10:00 do godz. 18:00, a w sobotę 26 sierpnia od godz. 10:00 do godz. 15:00.
- W piątek 25 sierpnia 2017 r. w Cieszynie na Zamku odbędzie się konferencja Szlaku Kultury Wołoskiej, podczas której nastąpi oficjalne otwarcie III Zjazdu Karpackiego. Po nim grupy konferencyjne będą miały możliwość uczestniczenia w wizytach terenowych na terenie Trójwsi Beskidzkiej.
- W sobotę 26 sierpnia 2017 r. od godz. 10:00 zapraszamy wszystkich gości do Centrum Pasterskiego w Koniakowie na coroczny Jarmark Pasterski – wydarzenie ma charakter otwarty, wstęp bezpłatny, a szczegółowe informacje znajdą Państwo na ulotkach.
Po południu planowana jest również wizyta na sałaszu na Złotym Groniu w Istebnej – gdzie rozpalona będzie symboliczna Karpacka Watra. W tym dniu odbędzie się również Forum Samorządowców Karpackich w Kompleksie Zagroń.
Od godz. 16:00 w Amfiteatrze pod Skocznią w Istebnej podczas Karpackiego Spotkania Integracyjnego zaprezentują się zaproszeni goście z Karpat – nie zabraknie znakomitych artystów, zespołów, kapel, oryginalnych twórców ludowych oraz niepowtarzalnej kuchni karpackiej.
W Gminnym Ośrodku Kultury codziennie od godz. 10:00 do 18:00 będzie można odwiedzić tradycyjną Wystawę Twórczości Ludowej, na której zakupimy pamiątki wykonane wyłącznie przez lokalnych twórców. W Muzeum Jana Wałacha na Andziołówce zobaczymy wystawę obrazów przedstawiających tematykę pasterską.
Schemat organizacyjny III Zjazdu Karpackiego
PATRONAT HONOROWY
Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej
PARTNERZY GŁÓWNI
Starostwo Powiatowe w Cieszynie – organizator główny – odpowiedzialny za I Forum Samorządowców Karpackich oraz za przyjęcie oficjalnych delegacji państwowych i samorządowych podczas głównych uroczystości Zjazdu Karpackiego
Gmina Istebna – organizator główny – koordynacja Zjazdu Karpackiego na terenie Gminy Istebna, zapewnienie sprawnej komunikacji i wymiany informacji, odpowiedzialność za bezpieczeństwo wydarzenia, przygotowanie terenu Amfiteatru pod imprezę. Koordynacja działań „Beskidzkiej Piątki” – prezentacja podczas głównych uroczystości Zjazdu Karpackiego
Związek Podhalan w Polsce – organizator główny – delegacje z 80 oddziałów terenowych, poczty sztandarowe, prezentacja dorobku kulturowego Karpat polskich
PARTNERZY NAUKOWI
Uniwersytet w Poznaniu – międzynarodowa naukowa grupa robocza pod kierownictwem prof. Ilony Czamańskiej – projekt „Wołosi w europejskiej i polskiej przestrzeni kulturowej” – organizator Konferencji Wołoskiej
PARTNERZY NGO
Porozumienie Karpackie – „Karpaty Naszym Domem” – zrzeszające 70 organizacji pozarządowych aktywnie działających na terenie polskich Karpat oraz Stowarzyszenie Ekopsychologia, organizator Forum Karpackiego „Ochrona różnorodności biologicznej w Karpatach”
PARTNERZY LOKALNI:
Centrum Pasterskie w Koniakowie – Maria i Piotr Kohut – poziom współpracy bezpośredniej – pasterze – delegacje z różnych regionów Karpat i Bałkan – organizacja Jarmarku Pasterskiego w Koniakowie – „Bryndza – ser karpacki”
Oprawa artystyczna:
- Zespół regionalny Koniaków
- Zespół regionalny Istebna
- Zespół regionalny Jetelinka
- Kapela „Zwyrtni” z Koniakowa
- Kapela „Wałasi” z Istebnej
- Fundacja Pasterstwo Transhumancyjne – Projekt z Funduszu Wyszehradzkiego na występy zespołów regionalnych podczas uroczystości głównych Zjazdu Karpackiego z krajów Słowacja, Czechy, Polska, Węgry
Organizacja prezentacji dorobku kulturowego regionu:
- Muzeum Beskidzkie w Wiśle
- Muzeum Regionalne Na Grapie
- Muzeum Jana Wałacha
- Izba Kawuloka
- Galeria Konarzewskich
- Galerie i izby twórcze lokalnych twórców ludowych
Organizacja zaplecza noclegowo – żywieniowego:
- Hotel Szarotka
- Kompleks Istebna Zagroń
- Stowarzyszenie Agroturystyczne „Natura”
WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA
PROCARPATHIA – realizacja projektu „Szlak kultury wołoskiej” – organizacja przyjazdu partnerów ze SŁOWACJI oraz z województwa małopolskiego i podkarpackiego (Polska)
CZECHY – Valaskie Muzeum w Rożnowie, Spolka Koliba, Svaz Hovateli Owec a Koz, Kongres Polaków w Republice Czeskiej
WĘGRY – osoba odpowiedzialna za kontakt – Julian Kowalczyk – Związek Podhalan
UKRAINA – osoba odpowiedzialna za kontakt – Krzysztof Pawlak – Fundacja „Piastun”
RUMUNIA – osoba odpowiedzialna za kontakt – Piotr Kohut – Fundacja Pasterstwo Transhumancyjne - propozycje partnerów