Strona główna- III Zjazd Karpacki

III Zjazd Karpacki

logo

Galeria

Ramowy Program III Zjazdu Karpackiego

Ramowy program wydarzenia

III  ZJAZD KARPACKI ISTEBNA, 23 -27 SIERPNIA 2017

23.08.2017 (środa)

Godz. 12.00 - Hala BaraniaZbór Wołoski. Pasterstwo - Góralskie Dziedzictwo. Spotkanie Górali.

 

24.08.2017 (czwartek)

OSW Szarotka, Istebna

10.00  - 18:30 Międzynarodowa Konferencja Wołoska prof. Ilony Czamańskiej "Wołosi w europejskiej i polskiej przestrzeni kulturowej"

 

 

25.08.2017 (piątek)

OSW Szarotka

 

Godz. 9.00  - 12:00 Szlak Kultury Wołoskiej – konferencja oraz Oficjalne otwarcie III Zjazdu, - Zamek w Cieszynie

Godz. 10:00 – 14:00 Prezentacja regionu: wizyty terenowe

Godz. 15.00 – 18:00 c.d. Konferencja Wołoska

 

26.08.2017 (sobota)

Godz. 10.00  - Jarmark Pasterski w Koniakowie: Bryndza – ser karpacki

Godz. 13.00 – Wizyta na Sałaszu, rozpalenie Karpackiej Watry, gra trombit 

Godz. 15.00 – I Forum Samorządów Karpackich – Samorządy dla Karpat (Kompleks Zagroń) 
Godz. 16.00 – 21.00 - Amfiteatr:  Spotkanie integracyjne ludzi Karpat 
(muzyka, wystawy, prezentacje)

 

27.08.2017 (niedziela)

Godz. 9:00 – 11:00 – Konferencja Regionów – Historia Karpat

Godz. 12.00 - Korowód Karpacki do amfiteatru (od parkingu leśnego)

Godz. 13.00 - Msza Święta w Amfiteatrze pod Skocznią

14:30 – 19:00 Amfiteatr: Przekazanie Wołoskiej Laski, Wystąpienia gości, występy zespołów karpackich

 

Imprezy towarzyszące:

Koncert na Stecówce

Konferencja otwierająca projekt: Szlak kultury Wołoskiej

Prezentacje regionów karpackich, - Amfiteatr. Sobota 16.00 – 21.00, Niedziela 12.00 – 19.00

Marka Karpacka. Beskidzka 5, Goralsko Swoboda, Produkt Górski- Wystawy potraw regionalnych i rzemiosła. Szarotka Czw. 17.00 – 20.00, Pt. 12.00 – 20.00,

Amfiteatr: Sob. 16.00 – 21.00, Nd. 11.00 – 19.00.

Wystawy,publikacje, spotkania, konferencje,koncerty

 

 

Program III Zjazdu Karpackiego

Program III Zjazdu Karpackiego jest dość mocno rozbudowany i realizowany będzie na wielu poziomach. 
- Dniem kulminacyjnym jest niedziela 27 sierpnia 2017 r. W tym dniu od godz. 9:00 do godz. 11:00 odbędzie się konferencja regionów – w Ośrodku Szkoleniowo Wypoczynkowym „Szarotka” w Istebnej, następnie o godz. 12:00 spotykamy się wszyscy w okolicy budynku gimnazjum (parking za stacją benzynową), by korowodem karpackim udać się do Amfiteatru pod Skocznią na uroczystą Mszę Świętą. Następnie na terenie amfiteatru planowane są występy zespołów i kapel z całych Karpat, jak również odbędzie się jarmark rzemiosła ludowego oraz degustacje tradycyjnych produktów i potraw kuchni regionalnej.
W dniach poprzedzających niedzielę odbędą się liczne spotkania, konferencje, wystawy i prezentacje regionów Karpackich:
- W środę 23 sierpnia 2017r. o godz. 12:00 w jubileusz 80-lecia Otwarcia Wzorowej Bacówki na Hali Baraniej spotykają się Górale Śląscy i Żywieccy z Oddziałów Związku Podhalan, jak również przedstawiciele środowisk pasterskich: bacowie, gazdowie i juhasi – na Hali Baraniej odbędzie się Zbór Wołoski „Pasterstwo – Góralskie Dziedzictwo”; dla zainteresowanych będzie wspólne wyjście z przewodnikiem na halę, które rozpocznie się o godz. 9:00 z Koczego zamku w Koniakowie.
- W czwartek 24 sierpnia 2017r. – odbędzie się konferencja naukowa w Ośrodku Szkoleniowo Wypoczynkowym „Szarotka” w Istebnej; Równolegle przed ośrodkiem rozpocznie się spotkanie z twórczością i rzemiosłem Karpat wraz z prezentacją produktów regionalnych oraz występami artystów na scenie – spotkanie to będzie miało charakter otwarty, zarówno dla mieszkańców i turystów i będzie trwało do soboty.
Zapraszamy we czwartek 24 sierpnia oraz piątek 25 sierpnia od godz. 10:00 do godz. 18:00, a w sobotę 26 sierpnia od godz. 10:00 do godz. 15:00.
- W piątek 25 sierpnia 2017 r. w Cieszynie na Zamku odbędzie się konferencja Szlaku Kultury Wołoskiej, podczas której nastąpi oficjalne otwarcie III Zjazdu Karpackiego. Po nim grupy konferencyjne będą miały możliwość uczestniczenia w wizytach terenowych na terenie Trójwsi Beskidzkiej.
- W sobotę 26 sierpnia 2017 r. od godz. 10:00 zapraszamy wszystkich gości do Centrum Pasterskiego w Koniakowie na coroczny Jarmark Pasterski – wydarzenie ma charakter otwarty, wstęp bezpłatny, a szczegółowe informacje znajdą Państwo na ulotkach.
Po południu planowana jest również wizyta na sałaszu na Złotym Groniu w Istebnej – gdzie rozpalona będzie symboliczna Karpacka Watra. W tym dniu odbędzie się również Forum Samorządowców Karpackich w Kompleksie Zagroń.
Od godz. 16:00 w Amfiteatrze pod Skocznią w Istebnej podczas Karpackiego Spotkania Integracyjnego zaprezentują się zaproszeni goście z Karpat – nie zabraknie znakomitych artystów, zespołów, kapel, oryginalnych twórców ludowych oraz niepowtarzalnej kuchni karpackiej.
W Gminnym Ośrodku Kultury codziennie od godz. 10:00 do 18:00 będzie można odwiedzić tradycyjną Wystawę Twórczości Ludowej, na której zakupimy pamiątki wykonane wyłącznie przez lokalnych twórców. W Muzeum Jana Wałacha na Andziołówce zobaczymy wystawę obrazów przedstawiających tematykę pasterską.

Schemat organizacyjny III Zjazdu Karpackiego

PATRONAT HONOROWY 

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej

  

 PARTNERZY GŁÓWNI 

Starostwo Powiatowe w Cieszynie – organizator główny – odpowiedzialny za I Forum Samorządowców Karpackich oraz za przyjęcie oficjalnych delegacji państwowych i samorządowych podczas głównych uroczystości Zjazdu Karpackiego

Gmina Istebna – organizator główny – koordynacja Zjazdu Karpackiego na terenie Gminy Istebna, zapewnienie sprawnej komunikacji i wymiany informacji, odpowiedzialność za bezpieczeństwo wydarzenia, przygotowanie terenu Amfiteatru pod imprezę. Koordynacja działań „Beskidzkiej Piątki” – prezentacja podczas głównych uroczystości Zjazdu Karpackiego

Związek Podhalan w Polsce – organizator główny – delegacje z 80 oddziałów terenowych, poczty sztandarowe, prezentacja dorobku kulturowego Karpat polskich

PARTNERZY NAUKOWI

Uniwersytet w Poznaniu – międzynarodowa naukowa grupa robocza pod kierownictwem prof. Ilony Czamańskiej – projekt „Wołosi w europejskiej i polskiej przestrzeni kulturowej” – organizator Konferencji Wołoskiej

PARTNERZY NGO

Porozumienie Karpackie – „Karpaty Naszym Domem” – zrzeszające 70 organizacji pozarządowych aktywnie działających na terenie polskich Karpat oraz Stowarzyszenie Ekopsychologia, organizator Forum Karpackiego „Ochrona różnorodności biologicznej w Karpatach”

 PARTNERZY LOKALNI:

Centrum Pasterskie w Koniakowie Maria i Piotr Kohut – poziom współpracy bezpośredniej – pasterze – delegacje z różnych regionów Karpat i Bałkan – organizacja Jarmarku Pasterskiego w Koniakowie – „Bryndza – ser karpacki”


Oprawa artystyczna:

- Zespół regionalny Koniaków

- Zespół regionalny Istebna

- Zespół regionalny Jetelinka

- Kapela „Zwyrtni” z Koniakowa

- Kapela „Wałasi” z Istebnej

- Fundacja Pasterstwo TranshumancyjneProjekt z Funduszu Wyszehradzkiego na występy zespołów regionalnych podczas uroczystości głównych Zjazdu Karpackiego z krajów Słowacja, Czechy, Polska, Węgry


Organizacja prezentacji dorobku kulturowego regionu:

- Muzeum Beskidzkie w Wiśle

- Muzeum Regionalne Na Grapie

- Muzeum Jana Wałacha

- Izba Kawuloka

- Galeria Konarzewskich

- Galerie i izby twórcze lokalnych twórców ludowych

 

Organizacja zaplecza noclegowo – żywieniowego:

- Hotel Szarotka

- Kompleks Istebna Zagroń

- Stowarzyszenie Agroturystyczne „Natura”

 

WSPÓŁPRACA MIĘDZYNARODOWA

PROCARPATHIA realizacja projektu „Szlak kultury wołoskiej” – organizacja przyjazdu partnerów ze SŁOWACJI oraz z województwa małopolskiego i podkarpackiego (Polska)

CZECHY – Valaskie Muzeum w Rożnowie, Spolka Koliba, Svaz Hovateli Owec a Koz, Kongres Polaków w Republice Czeskiej

WĘGRY – osoba odpowiedzialna za kontakt – Julian Kowalczyk – Związek Podhalan

UKRAINA – osoba odpowiedzialna za kontakt – Krzysztof Pawlak – Fundacja „Piastun”

RUMUNIA – osoba odpowiedzialna za kontakt – Piotr Kohut – Fundacja Pasterstwo Transhumancyjne   - propozycje partnerów

O Zjazdach Karpackich

Historię spotkań ludzi gór rozpoczęło I Święto Gór (Zjazd) w Zakopanem w 1935r. zorganizowane przez Związek Podhalan, Towarzystwo Przyjaciół Huculszczyzny pod Protektoratem Prezydenta RP – Ignacego Mościckiego i Marszałka Józefa Piłsudskiego oraz patronatem wykonawczym Ministrów i samorządów.

Więcej...
Newsletter
Znajdź nas na

social_facebook_box_blue.pngsocial_rss_box_orange.png

Członkowie Porozumienia

NATURA_logo.gifGorczański Oddział Związku Podhalan w Ochotnicy GórnejStowarzyszenie EkopsychologiaStowarzyszenie Jedność Beskidzka Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy GórnejZwiązek Podhalan - Oddział Górali ŚląskichGminna Rada Kobiet w RajczyStowarzyszenie Gazdowie Doliny Cichej w SoblówceGmina Miasta SanokaStowarzyszenie na rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi SANITAS Sanocki Uniwersytet Trzeciego Wieku im. Jana GrodkaStowarzyszenie "Sanocki Ekonomik"Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych "Karpaty" Beskid_Zielony.jpgFundacja Przyroda KarpatFundacja Pasterstwo TransumancyjneKarpacka Strefa Interakcji "Zorza"Teen Challenge Oddział w WiniarczykówceBiuro Turystyki Kulturowej PAWUK  Zagroda Magija Gościniec Rabe Pro CarpathiaBeskidzkie Stowarzyszenie Produkcji Ekologicznej i Turystyki "Best Proeko"Polski Klub Ekologiczny Koło w Krynicy-ZdrojuStowarzyszenie Miłośników Beskidzkiego Folkloru, Muzyki, Tańca i Śpiewu "Pod Ochodzitą"Towarzystwo Miłośników Ziemi Muszyńskiej Centrum Turystyki Kulturowej "CARPATHIA" Fundacja PRZEkarpacie wBieszczadach.net Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Kamesznicy "PROĆPOK" Liga Ochrony Przyrody Okręg Bieszczadzki Sądecka Organizacja Turystyczna Gmina Sękowa Fundacja BESKIDZKA ZIMA LOT Krakowska Organizacja Turystyczna Wielicka Lokalna Organizacja Turystyczna Gmina Ochotnica Dolna Gmina Zarszyn Stowarzyszenie im. artysty Jana Wałacha w Istebnej Gmina Łużna Oddział Akademicki PTTK w Krakowie Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Regionalnego "Na Grapie" Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Bobrka ZajazdPodCarynska_logo.gif Dom Sądecki