Strona główna- Porozumienie Karpackie- Członkowie Porozumienia- Członkowie założyciele- Cieszyńskie Stowarzyszenie Agroturystyczne "Natura"- O stowarzyszeniu

O stowarzyszeniu

Cieszyńskie Stowarzyszenie Agroturystyczne "Natura" - logo

Stowarzyszenie Agroturystyczne Ziemi Cieszyńskiej "Natura" działa na rzecz rozwoju agroturystyki i turystyki w powiecie cieszyńskim, a w szczególności w poszczególnych gminach i miastach (Goleszów, Brenna, Zebrzydowice, Istebna, Strumień, Skoczów, Ustroń, Wisła) oraz tworzenia dodatkowych źródeł dochodu wśród rolników:

  • podejmujemy inicjatywę wydawniczą (co roku wydawane są foldery i katalogi agroturystyczne, pocztówki,  mapy)
  • prowadzimy kampanię reklamową w prasie, wydawnictwach, na targach turystycznych oraz przez stronę internetową: www.agroturystyka.wbeskidy.pl
  • organizujemy i współorganizujemy imprezy promocyjne (Gościna Agroturystyczna, Mieszanie Owiec i inne)
  • współpracujemy z innymi stowarzyszeniami i jednostkami samorządu terytorialnego działającymi na rzecz rozwoju turystyki

Celem stowarzyszenia jest propagowanie agroturystyki jako formy wypoczynku oraz pomoc członkom stowarzyszenia w organizowaniu i prowadzeniu tej formy działalności.

Agroturystyka to rozwijający się na całym świecie aktywny sposób wypoczynku na wsi. Gospodarstwa rolne przyciągają zmęczonych miejskim trybem życia, oferują "kawałek" wiejskiej rzeczywistości, kontakt z rodziną i wrażenie pobytu "u swoich". Bo tak naprawdę w agroturystyce potrzebne jest stworzenie takiego klimatu pobytu gości, aby wyraźnie różnił się on od pobytu w hotelu, domu wczasowym czy nawet pensjonacie.

Cieszyńskie Stowarzyszenie Agroturystyczne "Natura", założone w 2002 r. przez 31 członków-założycieli, skupia już około pięćdziesięciu gospodarstw rozsianych po całym terenie naszego powiatu. Jego powołanie to odpowiedź na wciąż rosnące zapotrzebowanie zainteresowanych rozwojem oferty agroturystycznej rolników jak i szukających takiej formy wypoczynku - gości. Do Stowarzyszenia należą gospodarstwa oferujące bardzo bogatą ofertę pobytu ( konie, strzelnica, baseny, rowery górskie) jak i nie posiadające takich atrakcji, lecz atrakcyjna najbliższa okolica zaspokaja oczekiwania gości (wyciągi narciarskie, kąpieliska, las, szlaki turystyczne i spacerowe, żywy folklor).

Ziemia cieszynska to atrakcyjny region turystyczny południowej Polski graniczący z Czechami i Słowacją. Urozmaicona rzeźba terenu, rozległe lasy i bory świerkowe, przepiękne widokowo tereny górskie i urokliwe miasteczka nadają tej ziemi niepowtarzalny charakter. Tu na terenie Beskidu Śląskiego, pod szczytem Baraniej Góry bierze swój początek królowa polskich rzek Wisła. Rzeka Olza biorąca swój początek u podnóża Gańczorki płynie przez środek Ziemi Cieszyńskiej podzielonej pomiędzy Polskę i Czechy.

W górskich miejscowościach, zawsze gościnnych i przygotowanych na przyjęcie gości żywy jest folklor oraz miejscowe zwyczaje. Wisła, Istebna, Ustroń czy Brenna znane są z dobrze funkcjonujących wyciągów i tras narciarskich. Latem odbywają się tu niezliczone imprezy sportowe, kulturalne czy turystyczne dla przebywających w tych terenach gości.Muzea, galerie, kościoły, zabytkowe zespoły zabudowy architektonicznej miast i wsi spotkać można na całym obszarze powiatu cieszyńskiego. Szczególnie Cieszyn znany jest z historycznej wieży piastowskiej, studni trzech braci a o całej historii tych ziem dowiedzieć się można w Muzeum Śląska Cieszyńskiego

Rezerwaty i pomniki przyrody, ścieżki przyrodniczo - leśne, rozległa sieć szlaków spacerowych i turystycznych zachęca do aktywnego wypoczynku na łonie natury. Również trasy rowerowe, kąpieliska rzeczne, tereny rekreacyjne i baseny oferują możliwość zdrowego spędzenia czasu.

Kwatery członków Stowarzyszenia Agroturystycznego Ziemi Cieszyńskiej "Natura" są rozmieszczone na całym opisywanym terenie. Przygotowane do przyjęcia gości indywidualnych jak i całych grup wycieczkowych.

Wśród naszych członków są gospodarze z wieloletnim stażem jak również dopiero rozpoczynający działalność agroturystyczną. Nasze gospodarstwa oferują wczasowiczom nie tylko ciszę i urok wiejskich posesji, smaczne domowe wyżywienie, ale również wiele innych atrakcji takich jak: własne wyciągi narciarskie, konie wierzchowe, łowiska ryb, baseny przydomowe, sauny, siłownie, odnowę biologiczną itp. Standard kwater zadowoli wszelkie gusta: od apartamentów z własnymi łazienkami do typowych wiejskich chat, a to wszystko za naprawdę przystępną cenę. U gospodarzy można uzyskać pełną informację o atrakcjach turystycznych miejscowości oraz znaleźć miłą domową atmosferę.

Newsletter
Znajdź nas na

social_facebook_box_blue.pngsocial_rss_box_orange.png

Członkowie Porozumienia

NATURA_logo.gifGorczański Oddział Związku Podhalan w Ochotnicy GórnejStowarzyszenie EkopsychologiaStowarzyszenie Jedność Beskidzka Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy GórnejZwiązek Podhalan - Oddział Górali ŚląskichGminna Rada Kobiet w RajczyStowarzyszenie Gazdowie Doliny Cichej w SoblówceGmina Miasta SanokaStowarzyszenie na rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi SANITAS Sanocki Uniwersytet Trzeciego Wieku im. Jana GrodkaStowarzyszenie "Sanocki Ekonomik"Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych "Karpaty" Beskid_Zielony.jpgFundacja Przyroda KarpatFundacja Pasterstwo TransumancyjneKarpacka Strefa Interakcji "Zorza"Teen Challenge Oddział w WiniarczykówceBiuro Turystyki Kulturowej PAWUK  Zagroda Magija Gościniec Rabe Pro CarpathiaBeskidzkie Stowarzyszenie Produkcji Ekologicznej i Turystyki "Best Proeko"Polski Klub Ekologiczny Koło w Krynicy-ZdrojuStowarzyszenie Miłośników Beskidzkiego Folkloru, Muzyki, Tańca i Śpiewu "Pod Ochodzitą"Towarzystwo Miłośników Ziemi Muszyńskiej Centrum Turystyki Kulturowej "CARPATHIA" Fundacja PRZEkarpacie wBieszczadach.net Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Kamesznicy "PROĆPOK" Liga Ochrony Przyrody Okręg Bieszczadzki Sądecka Organizacja Turystyczna Gmina Sękowa Fundacja BESKIDZKA ZIMA LOT Krakowska Organizacja Turystyczna Wielicka Lokalna Organizacja Turystyczna Gmina Ochotnica Dolna Gmina Zarszyn Stowarzyszenie im. artysty Jana Wałacha w Istebnej Gmina Łużna Oddział Akademicki PTTK w Krakowie Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Regionalnego "Na Grapie" Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Bobrka ZajazdPodCarynska_logo.gif Dom Sądecki