Strona główna- Porozumienie Karpackie- Członkowie Porozumienia- Administracja publiczna- Gmina Miasta Sanoka- O gminie

O gminie

Gmina Miasta Sanoka
Sanok jest położony w południowej części województwa podkarpackiego. Miasto usytuowało się w klasycznym meandrze rzeki w lewobrzeżnej, wewnętrznej części zakola, która wyniesiona jest 270-360 m n.p.m. Sieć wód powierzchniowych miasta i jego okolicy wzbogacają ponadto liczne potoki wypływające ze stoków zalesionych wzgórz Białej Góry, Lisznej, Bykowiec, Trepczy i Międzybrodzia. Tworzą one głębokie erozyjne doliny, które w czasie ulewnych opadów wypełniają się całkowicie wodą spływającą do koryta Sanu. W mieście i jego najbliższej okolicy mieszają się południowe, wschodniokarpackie (bieszczadzkie) i zachodniokarpackie elementy flory. Cechą charakterystyczną szaty roślinnej tych terenów jest przejściowość i przemieszanie gatunków. Lasy okolic Sanoka mają charakter mieszany. Od strony północno-wschodniej, na prawym brzegu Sanu, miasto otoczone jest zwartą ścianą drzewiastej zieleni Gór Słonnych.

Miasto położone malowniczo nad Sanem, od którego wzięło nazwę, było ważnym grodem obronnym już w IX w., o czym świadczą  wykopaliska archeologiczne na podsanockim wzgórzu Fajka. Pierwsza pisemna wzmianka o mieście pochodzi z 1150 r. z Latopisu Hipackiego. 20 stycznia 1339 r. Sanok otrzymał prawa miejskie na tzw. prawie magdeburskim z rąk księcia halickiego Jerzego II Trojdenowicza. W rok później książę został otruty przez bojarów, a Kazimierz Wielki przyłączył Ruś Halicką do Polski. W czasach I Rzeczpospolitej miasto wchodziło w skład województwa lwowskiego, będąc siedzibą jednostki administracyjnej pod nazwą Ziemia Sanocka. W 1417 roku w sanockim kościele farnym wziął ślub król Władysław Jagiełło z Elżbietą Granowską. W XVII i XVIII w. w wyniku najazdów tatarskich i licznych pożarów Sanok podupadł. W 1772 r. miasto przeszło pod panowanie Austro-Węgier.

W XIX w. powstał w Sanoku zakład kotlarski Lipińskiego i Beksińskiego, który następnie przekształcił się w fabrykę wagonów, a po II wojnie w Sanocką Fabrykę Autobusów AUTOSAN. Podczas I wojny, w okresie 1914-15, Sanok został częściowo zniszczony w trakcie walk austriacko-rosyjskich. W okresie międzywojennym w mieście powstały nowe zakłady, w tym Sanocka Fabryka Gumy i Fabryka Akumulatorów. Sanok był wówczas siedzibą władz powiatu. Po wybuchu II wojny światowej 9 września 1939 r. do miasta wkroczyły wojska niemieckie. Okupacja trwała do 9 sierpnia 1944 r. W wyniku wojny i późniejszych walk z oddziałami ukraińskimi zakończonych akcją „Wisła”, Sanocczyzna została spustoszona i wyludniona (z ponad 120 tys. mieszkańców w 1939 roku w 1945 pozostało około 57 tys.).

Po wojnie miasto znów zaczęło się rozwijać, stając się stopniowo ważnym ośrodkiem przemysłowym, komunikacyjnym i kulturalnym regionu. Obecnie nadal pełni rolę centrum administracyjno-gospodarczego dla gmin leżących na terenie historycznej ziemi sanockiej. Od 1999 roku Sanok jest ponownie siedzibą powiatu. Pod względem liczby mieszkańców Sanok zajmuje 9 miejsce w województwie podkarpackim po: Rzeszowie, Stalowej Woli, Mielcu, Przemyślu, Tarnobrzegu, Dębicy, Krośnie i Jarosławiu. Należy do grupy miast średniej wielkości liczących 35 – 50 tys. mieszkańców.

Sanok jest miastem przemysłowym. Przemysł jest podstawą jego gospodarki i głównym sektorem zatrudnienia. Największymi pracodawcami na terenie miasta (i jednocześnie w całym regionie) są duże zakłady przemysłowe:  Fabryka Autobusów „Autosan” SA, Zakłady Przemysłu Gumowego „Stomil-Sanok” SA, Sanocki Zakład Górnictwa Nafty i Gazu i inne.

Najbardziej znaną atrakcją turystyczną Sanoka jest Muzeum Budownictwa Ludowego – Skansen. Obecnie prezentuje około 200 obiektów drewnianej architektury sakralnej i świeckiej, w tym kościół z Bączala Dolnego (1667), cerkiew z Grąziowej (1731), Rosolina (1750) i w charakterze obiektu filialnego drewnianą cerkiew w Uluczu. Placówka jest finansowana z funduszy województwa. Muzeum Historyczne dysponuje trzema budynkami. Najważniejszym z nich jest Zamek, poddany w ostatnich latach gruntownemu remontowi i rozbudowie. Placówka prezentuje m.in. zbiory ikon karpackich, ceramiki pokuckiej, malarstwa Z. Beksińskiego, sztuki współczesnej, zbiory archeologiczne z terenu Sanoka i okolicy oraz łacińską sztukę sakralną. Muzeum Historyczne utrzymywane jest przez Starostwo Powiatowe.

Newsletter
Znajdź nas na

social_facebook_box_blue.pngsocial_rss_box_orange.png

Członkowie Porozumienia

NATURA_logo.gifGorczański Oddział Związku Podhalan w Ochotnicy GórnejStowarzyszenie EkopsychologiaStowarzyszenie Jedność Beskidzka Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy GórnejZwiązek Podhalan - Oddział Górali ŚląskichGminna Rada Kobiet w RajczyStowarzyszenie Gazdowie Doliny Cichej w SoblówceGmina Miasta SanokaStowarzyszenie na rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi SANITAS Sanocki Uniwersytet Trzeciego Wieku im. Jana GrodkaStowarzyszenie "Sanocki Ekonomik"Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych "Karpaty" Beskid_Zielony.jpgFundacja Przyroda KarpatFundacja Pasterstwo TransumancyjneKarpacka Strefa Interakcji "Zorza"Teen Challenge Oddział w WiniarczykówceBiuro Turystyki Kulturowej PAWUK  Zagroda Magija Gościniec Rabe Pro CarpathiaBeskidzkie Stowarzyszenie Produkcji Ekologicznej i Turystyki "Best Proeko"Polski Klub Ekologiczny Koło w Krynicy-ZdrojuStowarzyszenie Miłośników Beskidzkiego Folkloru, Muzyki, Tańca i Śpiewu "Pod Ochodzitą"Towarzystwo Miłośników Ziemi Muszyńskiej Centrum Turystyki Kulturowej "CARPATHIA" Fundacja PRZEkarpacie wBieszczadach.net Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Kamesznicy "PROĆPOK" Liga Ochrony Przyrody Okręg Bieszczadzki Sądecka Organizacja Turystyczna Gmina Sękowa Fundacja BESKIDZKA ZIMA LOT Krakowska Organizacja Turystyczna Wielicka Lokalna Organizacja Turystyczna Gmina Ochotnica Dolna Gmina Zarszyn Stowarzyszenie im. artysty Jana Wałacha w Istebnej Gmina Łużna Oddział Akademicki PTTK w Krakowie Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Regionalnego "Na Grapie" Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Bobrka ZajazdPodCarynska_logo.gif Dom Sądecki