Strona główna- Aktualności- Spotkanie Rady Porozumienia w Ochotnicy Górnej
29 września 2012

Spotkanie Rady Porozumienia w Ochotnicy Górnej

Spotkanie Rady Porozumienia w Ochotnicy Górnej 24 września 2012 r., fot. Zbigniew Kopeć

W poniedziałek, 24 września 2012 r., Rada Porozumienia Karpackiego spotkała sie po raz dwunasty, tym razem w gościnnych progach Wiejskiego Domu Kultury w Ochotnicy Górnej.

Podczas spotkania m.in. ustalono harmonogram szkoleń i doradztwa dla karpackich samorządów i organizacji pozarządowych, uzgodniono nowy tekst Porozumienia Karpackiego i przyjęto do Porozumienia pierwszego lokalnego przedsiębiorcę. W spotkaniu wzięli udział członkowie Rady Porozumienia Karpackiego „Karpaty Naszym Domem”, koordynatorzy regionalnych punktów kontaktowych Porozumienia w województwach karpackich oraz przedstawiciele organizacji członkowskich Porozumienia.

Dzień później, 25 września, odbyło się pierwsze po wakacyjnej przerwie, szkolenie w ramach Uniwersytetu Karpackiego pt. "Mechanizmy współpracy NGO z daministracją". Na kolejny, czwarty kwartał br. zaplanowano dwa szkolenia. W sobotę, 27 października zapraszamy do Rajczy, gdzie tematem szkolenia będzie "Rozwój terenów górskich"; nabór na szkolenie zostanie ogłoszony w pierwszym tygodniu października. W trzecim tygodniu listopada zapraszamy do Rabki na szkolenie pt. "Ustawa o pożytku publicznym i wolontariacie" - nabór na szkolenie zostanie ogłoszony pod koniec października. Aktualne informacje o datach szkoleń znajdą umieszczamy na stronie: Szkolenia i doradztwo -> Uniwersytet Krapacki.

Także jesienią odbedzie się druga Szkoła Karpackich Liderek, na którą zapraszamy Panie z terenów górskich woj. podkarpackiego. Organizacjom pozarządowym oferujemy cały czas mozliwość skorzystania z doradztwa prawnego i ksiegowego - czekamy na zgłoszenia pod adresem e-mail: biuro@porozumieniekarpackie.pl.

Omówiono też stan przygotowań do Redyku Karpackiego 2013 oraz efekty dotychczasowych prac grup roboczych ds. Konwencji Karpackiej.

Redyk Karpacki 2013 organizowany jest pod patronatem Konwencji Karpackiej dla uczczenia wędrówek wołoskich, które doprowadziły do zasiedlenia obszaru Karpat i powstania wspólnej wysokogórskiej kultury pasterskiej łączącej społeczności zamieszkujące Karpaty. Jego celem jest promocja produktów regionalnych, integracja społeczności pasterskich w Karpatach, promocja kultury i tradycji karpackich oraz zwrócenie uwagi na wartości ekologiczne i kulturowe Karpat. Trasa przejścia przebiegać będzie przez tereny państw karpackich od Rumunii do Morawskiej Wołoszczyzny w Czechach. Owce, w ilości ok. 300 sztuk, prowadzone będą terenami Karpat według tradycyjnego wypasu z codziennym udojem i wyrobem serów wołoskich. Miejsca noclegowe rozmieszczone będą na terenach wsi lokalizowanych na prawie wołoskim. W czasie postoju prezentowana będzie historia, kultura i tradycja pasterstwa oraz produkty regionalne w Karpatach. Czas wędrówki - od maja do sierpnia 2013 r.

Grupy robocze ds. Konwencji Karpackiej pracują od jesieni ub. roku w pięciu obszarach ważnych dla zrównowazonego rozwoju Karpat, tj. rolnicwo, turystyka, ochorona przyrody, dziedzictwo kulturowe i udział publicznny. Wypracowane w trakcie spotkań ekspertyzy posłużą jako podstawa do realizacji konkretnych przeddsięwzięć (jak koncepcja rozwoju Szlaku Kultury Wołoskiej) lub jako częć krajowych i/lub międzynarodowych dokumentów o charakterze strategicznym (np. część Krajowego Planu Działań ds. ochrony bioróżnorodności czy protokół ds. dziedzictwa kulturowego w ramach Konwencji Karpackiej).

Rada Porozumienia jednogłośnie przyjęła nowy tekst Porozumienia Karpackiego "Karpaty Naszym Domem", czyli Koalicji na rzecz wdrażania Konwencji o ochronie i zrównoważonym rozwoju Karpat. Zmiana treści Porozumienia, a co za tym idzie także Regulaminu działania oraz wzoru Deklaracji przystapienia do Porozumienia, spowoduje m.in., że Porozumienie będzie mieć szerszy zasięg i bardziej otwarty charakter, co ułatwi np. samorządom i innym dużym instytucjom przyłączanie się do koalicji. Ponadto, z tekstu Porozumienia wyłączono szczegółowe postanowienia natury organizacyjnej i zawarto je w Regulaminie. Nowy tekst Porozumienia zostanie umieszczony na naszej stronie w pierwszej połowie października. Serdecznie zapraszamy wszystkich chętnych - samorządy, organizacje pozarządowe, przedstawicieli administracji centralnej w regionie, kolejnych przedsiebiorców oraz osoby prywatne - do zgłaszania chęci dołączenia do Porozumienia już teraz.

Wszytskie podmioty przyjęte do Porozumienia w tym roku będa miały okazję wzięcia udziału w wizycie studyjnej, która tym razem odbędzie się na terenie woj. śląskiego - będzie można zapoznać się m.in. z działaniami na rzecz przywrócenia tradycyjnego pasterstwa w Beskidzie Śląskim i Żywieckim, czy poznać innych członków Porozumienia. Serdecznie zapraszamy!

Na spotkaniu omówiono też kwestie związane z konkursem na "Karpacka Gminę" i kontynuowano prace nad strategia rozwoju Porozumienia.

Szczegółowych informacji o Porozumieniu, zasadach przyjmowania nowych członków do koalicji, ofercie szkoleniowo-doradczej, pracach grup roboczych ds. Konwecncji Karpackiej i wszelkich innych sprawach związanych naszymi działaniami na terenie Karpat udzialają koordynatorzy regionalnych punktów kontaktowych Porozumienia (dane kontaktowe dostepne są w dziale Kontakt).

Newsletter
Znajdź nas na

social_facebook_box_blue.pngsocial_rss_box_orange.png

Członkowie Porozumienia

NATURA_logo.gifGorczański Oddział Związku Podhalan w Ochotnicy GórnejStowarzyszenie EkopsychologiaStowarzyszenie Jedność Beskidzka Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy GórnejZwiązek Podhalan - Oddział Górali ŚląskichGminna Rada Kobiet w RajczyStowarzyszenie Gazdowie Doliny Cichej w SoblówceGmina Miasta SanokaStowarzyszenie na rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi SANITAS Sanocki Uniwersytet Trzeciego Wieku im. Jana GrodkaStowarzyszenie "Sanocki Ekonomik"Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych "Karpaty" Beskid_Zielony.jpgFundacja Przyroda KarpatFundacja Pasterstwo TransumancyjneKarpacka Strefa Interakcji "Zorza"Teen Challenge Oddział w WiniarczykówceBiuro Turystyki Kulturowej PAWUK  Zagroda Magija Gościniec Rabe Pro CarpathiaBeskidzkie Stowarzyszenie Produkcji Ekologicznej i Turystyki "Best Proeko"Polski Klub Ekologiczny Koło w Krynicy-ZdrojuStowarzyszenie Miłośników Beskidzkiego Folkloru, Muzyki, Tańca i Śpiewu "Pod Ochodzitą"Towarzystwo Miłośników Ziemi Muszyńskiej Centrum Turystyki Kulturowej "CARPATHIA" Fundacja PRZEkarpacie wBieszczadach.net Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Kamesznicy "PROĆPOK" Liga Ochrony Przyrody Okręg Bieszczadzki Sądecka Organizacja Turystyczna Gmina Sękowa Fundacja BESKIDZKA ZIMA LOT Krakowska Organizacja Turystyczna Wielicka Lokalna Organizacja Turystyczna Gmina Ochotnica Dolna Gmina Zarszyn Stowarzyszenie im. artysty Jana Wałacha w Istebnej Gmina Łużna Oddział Akademicki PTTK w Krakowie Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Regionalnego "Na Grapie" Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Bobrka ZajazdPodCarynska_logo.gif Dom Sądecki