Strona główna- Aktualności- Wizyta studyjna w Beskidzie Śląskim (1-2 grudnia 2012 r.)
19 grudnia 2012

Wizyta studyjna w Beskidzie Śląskim (1-2 grudnia 2012 r.)

Wizyta studyjna w Beskidzie Śląskim (1-2 grudnia 2012 r.)

„ Ktoś powiedział, że Tatry to gotyk, Beskidy zaś – barok. Ów barok widzimy nie tylko w kształcie Beskidów, lecz spotkać go można na całej tej ziemi. Skądkolwiek na nią spojrzeć, płynie w miękkich-falistych – łagodnych liniach, i płynie, zdawałoby się na skraj świata…”

Gustaw Morcinek

Wizyta studyjna w karpackiej części województwa śląskiego zorganizowana dzięki działaniom Porozumienia Karpackiego „Karpaty Naszym Domem”. Podczas tego dwudniowego szkolenia wyjazdowego członkowie podkarpackich organizacji pozarządowych skupionych w Porozumieniu Karpackim „Karpaty Naszym Domem” mieli okazję obejrzeć interesującą ofertę kulturową i turystyczną Beskidu Śląskiego. Wizyta ta pozwoliła przyjrzeć się „od kuchni” jak odtwarzano dziedzictwo kulturowe regionu i jak przyczyniło się ono do sukcesu jego gospodarzy.

Wyjazd rozpoczał się w sobotę 1 grudnia 2012 r. ok.  godz. 2.00 w nocy. Bus o 13-osobowym składzie wraz z kierowcą pokonał trasę Ustrzyki Dolne – Koniaków przez całe polskie Karpaty docierając do Trójwsi  o godzinie 9-tej rano. Uczestnicy wizyty z  podkarpackich gmin (Lutowiska, Ustrzyki Dolne, Olszanica, Zagórz i Sanok) spotkali się w Pensjonacie „Jaskółcze Gniazdo” w Jaworzynce z Józefem Michałkiem, który pełnił rolę przewodnika po regionie.

Realizację programu rozpoczęto od wizyty w Gminnym Ośrodku Kultury i  kościele Dobrego Pasterza w Istebnej. Kolejnymi atrakcjami były: bacówka Piotra Kohuta w Koniakowie, Galeria na Szańcach oraz Muzeum Koronki Koniakowskiej. Dużych wrażeń dostarczył widokowy spacer na wierzchołek Ochodzitej. Uczestniczy mieli okazję zapoznać się z realiami sałaszu na i obejrzeć z zewnątrz gospodarstwo pasterskie bacy z Koniakowa, Piotra Kohuta. Po wizycie w zbójeckiej karczmie Ochodzita, przyszła kolej na spotkanie z magią śląskiego folkloru w Chałupie Kawuloka. Kustosz tego obiektu, Janusz Macoszek w okraszonej gwarą gawędzie przeniósł nas w świat, który istniał przed wiekami. Przygrywając odwiedzającym Chatę na okarynie,  rogu pasterskim, piściołku, fujarze, sowie i gajdach ukazał piękno dawnych melodii. Kolejnym etapem naszego pobytu było spotkanie z lokalnymi organizacjami. Mieliśmy okazję spotkać się z Zbigniewem Kopeć  oraz stowarzyszeniem turystycznym z Ukrainy.

Kolejny dzień wizyty, czyli 2-gi grudnia upłynął na rozmowach planach na rok 2013 i o przyszłej współpracy z podmiotami tworzącymi Porozumienie. Uczestnicy odwiedzili kościół pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Jaworzynce oraz udali się na trójstyk państw: Polski, Czech i Słowacji. Końcową stacją pobytu na Śląsku była Chlebowa Chata w Górkach, gdzie opróćz ciekawych prelekcji mieszkańcy Podkarpacia mieli okazję rozkoszować się smakiem miodu, zbożowej kawy oraz wykonanych podczas krótkich warsztatów podpłomyków.

Wizyta studyjna w Beskidzie Śląskim zdaniem uczestników należała do udanych. Atrakcyjny program oraz obszerna wiedza o regionie prowadzącego spotkanie, Józefa Michałka pozwoliła  działaczom  z Podkarpackich NGO poznać śląskie realia. Był to czas spędzony na intensywnym zagłębianiu się w tajemnice zachodnich Karpat. Z pewnością wizyta na Śląsku Cieszyńskim stanowić będzie temat do późniejszych dyskusji i porównań z naszym regionem.

Uczestnikami wizyty studyjnej były następujące osoby: Anna Buk- właściciel Biuro Turystyki Kulturowej PAWUK, Paweł Wójcik (Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych KARPATY, Biuro Turystyki Kulturowej PAWUK),  Andrzej Pańko (Prezes Stowarzyszenia Uniwersytet III Wieku w Sanoku), Anna i Adam Pikuła (właściciele pensjonatu Gościniec w Rabem gm. Ustrzyki Dolne), Janusz Demkowicz (lider zespołu folkowo-rockowego Tołhaje, właściciel pensjonatu Chata Magija, SPT KARPATY), Agnieszka Kutiak (Stowarzyszenie Ekonomk w Sanoku), Antonina Majsarek (Gospodarstwo Agroturystyczne w Krywem gm. Lutowiska, Fundacja Bieszczadzka) Helena Drzewka (Fundacja Bieszczadzka), Roman Glapiak (Galicyjskie Gospodarstwa Gościnne), Urszula Szewczyk (Fundacja Bieszczadzka).

Z ramienia Porozumienia Karpackiego „Karpaty Naszym Domem” w spotkaniu uczestniczyli koordynatorzy regionalnych punktów konsultacyjnych. Reprezentujący województwo śląskie - Józef Michałek (Związek Podhalan Oddział Górali Śląskich, Fundacja Transhumance), województwo małopolskie - Małgorzata Fedas (Stowarzyszenie Ekopsychologia) oraz województwo podkarpackie Edyta Sobiecka (Karpacka Strefa Interakcji ZORZA)  i Piotr Kutiak (Urząd Miasta Sanoka, Liga Ochrony Przyrody Okręg Bieszczadzki, SPT KARPATY, LOT „Bieszczady”). Opiekę merytoryczną nad przebiegiem wizyty stanowiła koordynator projektu Monika Ochwat- Marcinkiewicz (Stowarzyszenie Ekopsychologia) przy pomocy Janusza Marcinkiewicza (Stowarzyszenie Ekopsychologia).

Trasa Wizyty Studyjnej: Ustrzyki Dolne- Uherce Mineralne- Orelec- Lesko- Zagórz- Sanok- Miejsce Piastowe- Dukla-Gorlice- Nowy Sącz- Limanowa-Sucha Beskidzka- Żywiec – Milówka – Koniaków – Istebna – Jaworzynka – Wisła – Bernna- Sanok – Zagórz – Orelec – Ustrzyki Dolne

Galeria

Newsletter
Znajdź nas na

social_facebook_box_blue.pngsocial_rss_box_orange.png

Członkowie Porozumienia

NATURA_logo.gifGorczański Oddział Związku Podhalan w Ochotnicy GórnejStowarzyszenie EkopsychologiaStowarzyszenie Jedność Beskidzka Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy GórnejZwiązek Podhalan - Oddział Górali ŚląskichGminna Rada Kobiet w RajczyStowarzyszenie Gazdowie Doliny Cichej w SoblówceGmina Miasta SanokaStowarzyszenie na rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi SANITAS Sanocki Uniwersytet Trzeciego Wieku im. Jana GrodkaStowarzyszenie "Sanocki Ekonomik"Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych "Karpaty" Beskid_Zielony.jpgFundacja Przyroda KarpatFundacja Pasterstwo TransumancyjneKarpacka Strefa Interakcji "Zorza"Teen Challenge Oddział w WiniarczykówceBiuro Turystyki Kulturowej PAWUK  Zagroda Magija Gościniec Rabe Pro CarpathiaBeskidzkie Stowarzyszenie Produkcji Ekologicznej i Turystyki "Best Proeko"Polski Klub Ekologiczny Koło w Krynicy-ZdrojuStowarzyszenie Miłośników Beskidzkiego Folkloru, Muzyki, Tańca i Śpiewu "Pod Ochodzitą"Towarzystwo Miłośników Ziemi Muszyńskiej Centrum Turystyki Kulturowej "CARPATHIA" Fundacja PRZEkarpacie wBieszczadach.net Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Kamesznicy "PROĆPOK" Liga Ochrony Przyrody Okręg Bieszczadzki Sądecka Organizacja Turystyczna Gmina Sękowa Fundacja BESKIDZKA ZIMA LOT Krakowska Organizacja Turystyczna Wielicka Lokalna Organizacja Turystyczna Gmina Ochotnica Dolna Gmina Zarszyn Stowarzyszenie im. artysty Jana Wałacha w Istebnej Gmina Łużna Oddział Akademicki PTTK w Krakowie Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Regionalnego "Na Grapie" Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Bobrka ZajazdPodCarynska_logo.gif Dom Sądecki