Strona główna- Porozumienie Karpackie- Członkowie Porozumienia- Organizacje pozarządowe- Fundacja Pasterstwo Transhumancyjne- O fundacji

O fundacji

Fundacja Pasterstwo TransumancyjneFundacja "Pasterstwo Transhumancyjne" to organizacja społeczna, której głównym celem jest zachowanie tradycyjnego pasterstwa w Karpatach oraz działanie na rzecz zachowania dziedzictwa kulturowego.

Inicjatywa powstania fundacji narodziła się podczas przygotowania przedsięwzięcia pod nazwą „REDYK KARPACKI - TRANSHUMANCE 2013”.

Fundacja została założona w marcu 2012 r. przez Marię i Piotra Kohut i bazuje na wieloletniej pracy społecznej, kulturalnej i edukacyjnej fundatorów na terenie Beskidu Śląskiego, Beskidu Żywieckiego i Podhala. 

 

Zanim powstała Fundacja...

W ciągu ostatnich kilkunastu lat  Piotr Kohut współpracował z twórcami ludowymi, zespołami regionalnymi, kapelami, rzemieślnikami oraz społecznością lokalną w celu kultywowania i pielęgnowania tradycji góralskich. Będąc regionalistą ma za sobą występy indywidualne i zespołowe na scenie polskiej i zagranicznej, jest laureatem wielu nagród w dziedzinie muzyki ludowej, jak również laureatem  w konkursach zespołów góralskich, m.in. z zespołem Koniaków na TKB  w Żywcu w 2011 roku.

Piotr Kohut od klilkunastu lat pracuje aktywnie w wielu lokalnych organizacjach społecznych, jest współorganizatorem i inicjatorem życia kulturalnego w regionie Beskidu Śląskiego, m.in. w latach 2004-2011 pełnił funkcję prezesa Związku Podhalan Oddział Górali Śląskich, jest współinicjatorem wielu imprez kulturalnych na terenie Trójwsi Beskidzkiej, jak również jednym z inicjatorów powstania Porozumienia Karpackiego „Karpaty Naszym Domem”, którego podstawowym celem jest ochrona i zrównoważony rozwój Karpat.  

Za swoją działalność społeczną i kulturową został uhonorowany nagrodą „Osobowość Ziem Górskich 2009” przyznaną przez Koalicję Marek Ziem Górskich. 

W 2006 r. założyciele fundacji podjęli inicjatywę przywrócenia tradycyjnego wypasu kulturowego owiec na terenie Trójwsi Beskidzkiej, współrealizują program Owca Plus z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Śląskiego.

Piotr Kohut jest jednym z kilku zaledwie baców w Polsce, posiadających certyfikaty Unii Europejskiej na produkcję tradycyjnych produktów regionalnych takich jak oscypek, bryndza, redykołka. Aktywnie uczestniczy w konkursach, wystawach i prezentacjach produktów tradycyjnych w Polsce i na targach zagranicznych, zdobył liczne prestiżowe nagrody, m.in. w Konkursie Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów za najlepszy polski regionalny produkt regionalny – Perła 2009 za Jagnięcinę Beskidzką oraz Perła 2010 za Bryndzę Wołoską Wędzoną.

W 2012 r. Piotr Kohut otrzymał od Ministra Kultury i Dziedzictwa Nardowego Rzeczpospolitej Polskiej odznakę honorową "Zasłużony dla Kultury Polskiej".

Statutowe cele Fundacji

Głównym celem Fundacji jest wspieranie wszelkich form działalności związanych z tradycyjnym gospodarowaniem na terenach Karpat i Bałkanów, głównie tradycyjnego pasterstwa.
 
Cele szczegółowe:

  • Przygotowanie i zorganizowanie projektu pn. „REDYK KARPACKI”
    Projekt obejmuje wędrówkę w 2013 roku łukiem Karpat, celem Redyku jest uczczenie wędrówek wołoskich, które doprowadziły do zasiedlenia Karpat i powstania kultury pasterskiej łączącej społeczności zamieszkujące Karpaty. Ponadto Redyk Karpacki to promocja produktów regionalnych, integracja społeczności pasterskich w Karpatach, promocja kultury i tradycji karpackich, a także zwrócenie uwagi na wartości przyrodnicze i kulturowe Karpat.
  • Promowanie, organizowanie imprez, konferencji, seminariów, warsztatów, szkoleń, festiwali, koncertów, itp. nawiązujących do dziedzictwa kulturowego i materialnego społeczności Karpat i Bałkanów, poprzez wspieranie tradycyjnych form takich jak: rzemiosło ludowe, muzyka tradycyjna, taniec i obrzędy regionalne.
  • Działanie na rzecz upowszechniania konwencji karpackiej.
  • Zrównoważony rozwój Karpat, ze zwróceniem uwagi na uwarunkowania ekologiczne i społeczno-gospodarcze na obszarach górskich.
  • Działanie na rzecz hodowców owiec, tradycyjnego pasterstwa, wspieranie baców, juhasów i gazdów.
  • Odbudowa infrastruktury pasterskiej.
  • Promocja produktów tradycyjnych i ekologicznych zarejestrowanych na Krajowych Listach Produktów Tradycyjnych i w Unii Europejskiej.
  • Działania wspomagające rozbudowę agroturystyki jako szansa na rozwój mieszkańców regionów Bałkanów i Karpat.
  • Edukacja regionalna.
  • Pomoc w wytyczeniu szlaku turystyki kulturowej, prezentującego dziedzictwo kulturowe osadników wołoskich, które umożliwiło zagospodarowanie Karpat.
  • Sprzyjanie zachowaniu walorów krajobrazowych, przyrodniczych i kulturowych regionu, poprzez współpracę z odpowiednimi organizacjami.
  • Wsparcie zachowania unikatowości i bogactwa przyrodniczego, kulturowego i społecznego regionów Bałkanów i Karpat.
  • Pielęgnowanie naturalnych walorów środowiska, dbałość o ochronę środowiska i dziedzictwo przyrodnicze regionów Bałkanów i Karpat, ochrona różnorodności biologicznej i krajobrazowej.
  • Uwzględnienie przyrodniczej, krajobrazowej, społecznej, przestrzennej, gospodarczej, historycznej oraz kulturowej specyfiki regionu.
  • Skupienie się na wszechstronnej współpracy na rzecz ochrony i zrównoważonego rozwoju Karpat w celu między innymi poprawienia jakości życia społeczności lokalnych.
  • Promocja lokalnej sztuki, rzemiosła oraz produktów rolnych i potraw.
  • Dbałość o utrwalanie i zachowanie kultury i sztuki góralskiej, stroju regionalnego oraz gwary.
  • Publikowanie własnych materiałów.
  • Przystępowanie do działań regionalnych, krajowych i międzynarodowych w procesie integracji europejskiej w sferze działalności statutowej, nawiązywanie i umacnianie kontaktów międzynarodowych ze szczególnym uwzględnieniem współpracy transgranicznej.
  • Sublimacja turystyki karpackiej, budowanie i promowanie zrównoważonej turystyki, będącej narzędziem aktywnej ochrony naturalnych i kulturowych zasobów Karpat.
  • Wzbogacenie i urozmaicenie oferty usług turystycznych w gminach karpackich w oparciu o ich własny kapitał ludzki i krajobrazowy.
  • Współpraca z organizacjami pozarządowymi realizującymi podobne cele statutowe.
  • Współpraca z samorządami krajowymi w zakresie działań o zbliżonych założeniach.Wspólne realizowanie celów z osobami i instytucjami krajowymi i zagranicznymi prowadzącymi działalność objętą celami Fundacji.
Newsletter
Znajdź nas na

social_facebook_box_blue.pngsocial_rss_box_orange.png

Członkowie Porozumienia

NATURA_logo.gifGorczański Oddział Związku Podhalan w Ochotnicy GórnejStowarzyszenie EkopsychologiaStowarzyszenie Jedność Beskidzka Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy GórnejZwiązek Podhalan - Oddział Górali ŚląskichGminna Rada Kobiet w RajczyStowarzyszenie Gazdowie Doliny Cichej w SoblówceGmina Miasta SanokaStowarzyszenie na rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi SANITAS Sanocki Uniwersytet Trzeciego Wieku im. Jana GrodkaStowarzyszenie "Sanocki Ekonomik"Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych "Karpaty" Beskid_Zielony.jpgFundacja Przyroda KarpatFundacja Pasterstwo TransumancyjneKarpacka Strefa Interakcji "Zorza"Teen Challenge Oddział w WiniarczykówceBiuro Turystyki Kulturowej PAWUK  Zagroda Magija Gościniec Rabe Pro CarpathiaBeskidzkie Stowarzyszenie Produkcji Ekologicznej i Turystyki "Best Proeko"Polski Klub Ekologiczny Koło w Krynicy-ZdrojuStowarzyszenie Miłośników Beskidzkiego Folkloru, Muzyki, Tańca i Śpiewu "Pod Ochodzitą"Towarzystwo Miłośników Ziemi Muszyńskiej Centrum Turystyki Kulturowej "CARPATHIA" Fundacja PRZEkarpacie wBieszczadach.net Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Kamesznicy "PROĆPOK" Liga Ochrony Przyrody Okręg Bieszczadzki Sądecka Organizacja Turystyczna Gmina Sękowa Fundacja BESKIDZKA ZIMA LOT Krakowska Organizacja Turystyczna Wielicka Lokalna Organizacja Turystyczna Gmina Ochotnica Dolna Gmina Zarszyn Stowarzyszenie im. artysty Jana Wałacha w Istebnej Gmina Łużna Oddział Akademicki PTTK w Krakowie Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Regionalnego "Na Grapie" Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Bobrka ZajazdPodCarynska_logo.gif Dom Sądecki