O instytucji
Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy Górnej działa od 1995 r., jako jednostka organizacyjna gminy Ochotnica Dolna. Siedzibą WOK-u jest wielofunkcyjny budynek w centrum wsi, otwarty codziennie w godz. 16.00 - 22.00.
Ośrodek prowadzi kawiarenkę internetową dla dzieci i młodzieży, wyposażoną dodatkowo w stół bilardowy, stół do piłkarzyków oraz ping-ponga.
Przy Ośrodku działają dwa zespoły regionalne: dziecięcy, pod nazwą "Mali Ochotni", oraz skupiający starszych - "Ochotni".
W ramach swej działalności WOK prowadzi ogniska zainteresowań dla dzieci i młodzieży, tj. malowanie na szkle i płótnie, rzeźba w drzewie, gips, glina i rysunek, szydełkowanie oraz warsztaty gospodarstwa domowego. W roku szkolnym 2012/2013, tj. do 25 czerwca br., na wszystkie powyżej wspomniane zajęcia uczęszczała 86-osobowa grupa dzieci i młodzieży.
Na poddaszu budynku WOK-u została utworzona stała wystawa poświęcona historii wsi Ochotnica, prezentująca etnografię wsi w postaci repliki chałupy ochotnickiej z przełomu XIX i XX wieku, jak również wystawa "Lotnicze ślady w Gorcach" poświęcona katastrofie amerykańskiego samolotu typu Liberator, który roztrzaskał się podczas II wojny światowej u źródeł potoku Jaszcze.
Na stronie internetową gminy Ochotnica Dolna można ogladać wirtualny spacer po Ochotnicy, na którym pokazane jest m.in. całe wnętrze Wiejskiego Ośrodka Kultury, w tym wystawa.
Uchwałą Rady Gminy Ochotnica Dolna w 2012 roku Ośrodkowi nadano status Muzeum Pamięci Narodowej i Sztuki Ludowej w Ochotnicy Górnej, które powstało na bazie zgromadzonych w WOK-u zbiorów archiwalnych.