Strona główna- Aktualności- Owce wracają na hale
23 kwietnia 2015

Owce wracają na hale

Mieszanie owiec w Ochotnicy Górnej - 19 maja 2012 r. (fot. Józef Michałek)

Granie pasterskich dzwonków, szczekanie psów, pohukiwania juhasów - zna je każdy, komu od wiosny do jesieni zdarzyło się wędrować po Beskidach, Pieninach czy Tatrach. I choć od końca ubiegłego wieku pasterstwo w polskich Karpatach przeżywa kryzys, to w ostatnich latach owce powoli wracają na hale, a wraz z nimi malownicza kultura i pasterskie tradycje. Warto poznać je bliżej, a już w samym województwie małopolskim jest po temu sporo okazji.

Wiosną, gdy zejdą śniegi i zazielenią się niżej położone górskie łąki i polany, gospodarze oddają swoje stada pod opiekę bacy - najstarszego wiekiem i doświadczeniem pasterza. Odbywają się wtedy związane z rozpoczęciem sezonu wypasu uroczystości, zwane redykami - mieszanie owiec w jedno stado, poświęcenie, pierwszy udój i wyprowadzenie na hale. Najsłynniejszy jest redyk w Ludźmierzu - Święto Bacowskie przypadające w niedzielę najbliższą dniu świętego Wojciecha. Do sanktuarium Matki Bożej Gaździny Podhala ściągają wtedy górale zajmujący się hodowlą i wypasem owiec. Na zakończenie uroczystej mszy świętej otrzymują wodę do poświecenia swoich stad i szczapy do rozpalenia watry. Ludźmierskie obchody rozpoczynają jednak dopiero czas redyków - w kwietniowe i majowe weekendy kolejne wioski świętują początek sezonu wypasowego. Dla turystów to nie lada atrakcja - można wziąć udział w uroczystościach, skosztować regionalnych potraw, posłuchać pasterskiej muzyki, zobaczyć występy zespołów regionalnych.

Latem, gdy kierdle owiec pasą się na górskich pastwiskach, warto zaplanować odwiedziny w jednej z bacówek. Podczas wizyty można podejrzeć tajniki produkcji wyrabianych na miejscu serów: świeżego, łagodnego w smaku bundzu, wędzonego w dymie z liściastego drewna oscypka, przygotowanej z dojrzałego, solonego bundzu bryndzy, zaryzykować łyk orzeźwiającej żętycy - serwatki z owczego mleka, a na pamiątkę dostać redykołkę - niewielką figurkę wyrabianą z resztek sera, którego nie starcza już na zrobienie oscypka.

W zaplanowaniu odwiedzin może pomóc Szlak oscypkowy, obejmujący 26 bacówek z terenu powiatów nowotarskiego i tatrzańskiego. Powiaty te, wraz z położonym w województwie śląskim powiatem żywieckim, otrzymały w 2008 roku unijny certyfikat na produkcję oscypka. Rok wcześniej ochroną - jako pierwszy polski produkt tradycyjny zarejestrowany w unii - została objęta bryndza podhalańska, a rok później - redykołka.

Jako pierwszy unijne wymogi produkcji oscypka spełnił Kazimierz Furczoń, który bacuje w Leśnicy na Podhalu i na polanie Nowiny koło Łapsz Wyżnych na Spiszu - to tu unijni urzędnicy poznawali tajniki wypasu owiec i produkcji pasterskich serów. Bacowania uczył się od ojca i dziadka na halach wokół Jaworek w Małych Pieninach, gdzie dzisiaj gospodarzy inny podhalański baca, Wojciech Gromada. Obaj cenią sobie bliskie przyrodzie tradycyjne sposoby gospodarowania w górach, na pastwiska wybierają tereny daleko od szosy, pełne świeżej trawy i dzikich ziół.

Dużo bacówek znajdziemy w Tatrach i na Podhalu, ale warto zawitać także do gorczańskich - na przykład do wysoko na grzbiecie położonej bacówki Krzysztofa Gacha na Długiej Hali pod Turbaczem, albo przycupniętej na polanie nad doliną potoku Jamne w Ochotnicy Górnej bacówki Jarka Buczka. Ta ostatnia to nowość, nawet nie ma jej na Oscypkowym szlaku, bo działa dopiero od kilku lat. Ochotniccy gazdowie starają się bowiem odrodzić tradycyjne pasterstwo - uczą się na nowo trzymać owce, bacować, remontują i budują szałasy, urządzają tradycyjne pasterskie obrzędy. Szkolą się też juhasi - pomocnicy bacy, by w przyszłości samodzielnie móc prowadzić wypas.

Wiosennemu redykowi towarzyszą w Ochotnicy organizowane w długi majowy weekend spotkania na Szlaku Twórców Ludowych Łuku Polskich Karpat. Przy położonej w przysiółku Studzionki kaplicy pw. św. Józefa Robotnika spotykają się lokalni artyści, twórcy i ludzie kultury. W kameralnej atmosferze można porozmawiać, skosztować lokalnych specjałów, kupić produkty rękodzieła i rzemiosła. Warto przyjechać tu także latem, gdy w sierpniu cała wieś świętuje przy Ochotnickiej Watrze. W programie są pokazy wyrobu serów, warsztaty, degustacja potraw regionalnych, stoiska ludowych artystów pełne są produktów lokalnego rzemiosła, na scenie występują zespoły regionalne. Przy watrze długo w noc trwają posiady, ubarwione opowieściami i góralską muzyką.

Jesienią, zgodnie ze starodawnym porzekadłem, że „kto pasie po Michale (29 września), nie wraca na hale”, przychodzi pora na uroczysty powrót owiec do wsi. Baca rozlicza się z gazdami i oddaje im owce, które do pierwszych mrozów będą paść się bliżej wsi, a potem w budynkach gospodarskich doczekają kolejnej wiosny i znów powędrują na hale.

Owce towarzyszą góralom od stuleci, stanowiąc nieodłączny element życia karpackich społeczności i podstawę bogactwa kulturowego regionu. Tradycyjny wypas ma też ogromne znaczenie dla utrzymania walorów krajobrazowych i przyrodniczych naszych gór - zapobiega zarastaniu polan i hal. Pozwala turystom cieszyć się pięknymi widokami, ale także poznawać lokalne tradycje i kulturę pasterską.

***

tekst Małgorzata Fedas | zdjęcia Józef Michałek

artykuł pochodzi z portalu Małopolska To Go i został rozbudowany na potrzeby niniejszej publikacji

Galeria

Newsletter
Znajdź nas na

social_facebook_box_blue.pngsocial_rss_box_orange.png

Członkowie Porozumienia

NATURA_logo.gifGorczański Oddział Związku Podhalan w Ochotnicy GórnejStowarzyszenie EkopsychologiaStowarzyszenie Jedność Beskidzka Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy GórnejZwiązek Podhalan - Oddział Górali ŚląskichGminna Rada Kobiet w RajczyStowarzyszenie Gazdowie Doliny Cichej w SoblówceGmina Miasta SanokaStowarzyszenie na rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi SANITAS Sanocki Uniwersytet Trzeciego Wieku im. Jana GrodkaStowarzyszenie "Sanocki Ekonomik"Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych "Karpaty" Beskid_Zielony.jpgFundacja Przyroda KarpatFundacja Pasterstwo TransumancyjneKarpacka Strefa Interakcji "Zorza"Teen Challenge Oddział w WiniarczykówceBiuro Turystyki Kulturowej PAWUK  Zagroda Magija Gościniec Rabe Pro CarpathiaBeskidzkie Stowarzyszenie Produkcji Ekologicznej i Turystyki "Best Proeko"Polski Klub Ekologiczny Koło w Krynicy-ZdrojuStowarzyszenie Miłośników Beskidzkiego Folkloru, Muzyki, Tańca i Śpiewu "Pod Ochodzitą"Towarzystwo Miłośników Ziemi Muszyńskiej Centrum Turystyki Kulturowej "CARPATHIA" Fundacja PRZEkarpacie wBieszczadach.net Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Kamesznicy "PROĆPOK" Liga Ochrony Przyrody Okręg Bieszczadzki Sądecka Organizacja Turystyczna Gmina Sękowa Fundacja BESKIDZKA ZIMA LOT Krakowska Organizacja Turystyczna Wielicka Lokalna Organizacja Turystyczna Gmina Ochotnica Dolna Gmina Zarszyn Stowarzyszenie im. artysty Jana Wałacha w Istebnej Gmina Łużna Oddział Akademicki PTTK w Krakowie Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Regionalnego "Na Grapie" Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Bobrka ZajazdPodCarynska_logo.gif Dom Sądecki