Strona główna- Aktualności- Ekolog kulturowy - może to TY?
16 lipca 2015

Ekolog kulturowy - może to TY?

Ekolog kulturowy
W jaki sposób człowiek wpływa na środowisko naturalne? Jakie są tego konsekwencje, w tym także - niezwykle ważne - konsekwencje kulturowe? W najbliższym roku akademickim 2015/2016 Instytut Etnologii i Antropologii Kulturowej Uniwersytetu Śląskiego w Cieszynie uruchamia nową specjalność. Tajniki ekologii kulturowej będzie można zgłębiać na studiach magisterskich II stopnia. To szansa dla osób, którym środowisko naturalne nie jest obojętne.

Wiedza teoretyczna będzie miała bezpośrednie przełożenie na praktykę. Duży nacisk położony będzie na kontakt z instytucjami działającymi na rzecz poprawy jakości środowiska naturalnego lub wykorzystującymi jego potencjał. Dzięki temu student zdobędzie wiedzę i umiejętności praktyczne, które w przyszłości będzie mógł przełożyć na kompetencje zawodowe: umiejętność tworzenia przyjaznych ekosystemów społeczno-kulturowych w środowisku lokalnym, regionalnym, wykonywania ekspertyz dotyczących rewitalizacji i modernizacji zabytkowych dzielnic miast m. in. przeprowadzanie konsultacji społecznych w tym zakresie. Zyska umiejętności umożliwiające założenie własnej działalności w formie stowarzyszenia, fundacji, firmy i in., których priorytetem będzie projektowania, ukierunkowywanie i wspieranie tych przeobrażeń kultury, które zapewniają ekologiczny rozwój jej ekosystemu. 

Atutem miejsca, w którym będą odbywały się zajęcia, jest jego usytuowanie. Miasto Cieszyn w węższym zakresie, a w szerszym - Śląsk Cieszyński są obszarem pogranicza, łączącym ze sobą kultury polską, czeską i słowacką. Daje to niepowtarzalną okazję obserwowania dynamikę przemian i zależności na linii człowiek-środowisko. Jest to również obszar, który umożliwia czynne badanie zjawisk zachodzących na terenach Beskidu Śląskiego oraz w obrębie przestrzeni postindustrialnych Górnego Śląska. Z jednej strony są to ekosystemy oparte na harmonijnym funkcjonowaniu człowieka ze środowiskiem przyrodniczym - górska gospodarka pasterska. Z drugiej strony jest to region, którego otoczenie przyrodnicze zostało w znacznym stopniu zniszczone przez przemysł, a który obecnie wymaga rewitalizacji i ekologicznego rozwoju jego ekosystemu. Obie przestrzenie mogą stanowić dobre laboratorium badawcze dla studentów.

Przygotowana specjalność uzyskała akceptację i wsparcie finansowe ze środków funduszy norweskich i funduszy EOG, pochodzących z Islandii, Lichtensteinu i Norwegii oraz środków krajowych.

Więcej informacji na stronie: www.ecoetno.us.edu.pl.

Newsletter
Znajdź nas na

social_facebook_box_blue.pngsocial_rss_box_orange.png

Członkowie Porozumienia

NATURA_logo.gifGorczański Oddział Związku Podhalan w Ochotnicy GórnejStowarzyszenie EkopsychologiaStowarzyszenie Jedność Beskidzka Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy GórnejZwiązek Podhalan - Oddział Górali ŚląskichGminna Rada Kobiet w RajczyStowarzyszenie Gazdowie Doliny Cichej w SoblówceGmina Miasta SanokaStowarzyszenie na rzecz Walki z Chorobami Nowotworowymi SANITAS Sanocki Uniwersytet Trzeciego Wieku im. Jana GrodkaStowarzyszenie "Sanocki Ekonomik"Stowarzyszenie Przewodników Turystycznych "Karpaty" Beskid_Zielony.jpgFundacja Przyroda KarpatFundacja Pasterstwo TransumancyjneKarpacka Strefa Interakcji "Zorza"Teen Challenge Oddział w WiniarczykówceBiuro Turystyki Kulturowej PAWUK  Zagroda Magija Gościniec Rabe Pro CarpathiaBeskidzkie Stowarzyszenie Produkcji Ekologicznej i Turystyki "Best Proeko"Polski Klub Ekologiczny Koło w Krynicy-ZdrojuStowarzyszenie Miłośników Beskidzkiego Folkloru, Muzyki, Tańca i Śpiewu "Pod Ochodzitą"Towarzystwo Miłośników Ziemi Muszyńskiej Centrum Turystyki Kulturowej "CARPATHIA" Fundacja PRZEkarpacie wBieszczadach.net Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Kamesznicy "PROĆPOK" Liga Ochrony Przyrody Okręg Bieszczadzki Sądecka Organizacja Turystyczna Gmina Sękowa Fundacja BESKIDZKA ZIMA LOT Krakowska Organizacja Turystyczna Wielicka Lokalna Organizacja Turystyczna Gmina Ochotnica Dolna Gmina Zarszyn Stowarzyszenie im. artysty Jana Wałacha w Istebnej Gmina Łużna Oddział Akademicki PTTK w Krakowie Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Regionalnego "Na Grapie" Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Bobrka ZajazdPodCarynska_logo.gif Dom Sądecki