Uniwersytet Karpacki - ruszają szkolenia dla NGO i samorządów
Uniwersytet Karpacki - ruszają szkolenia dla NGO i samorządów
Po wakacyjnej przerwie zapraszamy przedstawicieli karpackich samorzadów i organizacji pozarządowych na kolejne szkolenia w ramach Uniwersytetu Karpackiego. Pierwsze z nich, nt. mechanizmów współpracy NGO i administracji, odbyło się 26 września w Sanoku. Kolejne dwa szkolenia, dotyczące prawnych aspektów funkcjonowania NGO oraz udziału publicznego w Konwencji Karpackiej, odbędą się 16 i 25 listopada w Rajczy i Koniakowie.
W szkoleniu „Mechanizmy współpracy NGO z administracją” (Sanok, 26 września 2011 r.) udział wzięli przedstawiciele Urzędu Miasta Sanoka, Stowarzyszenia Przewodników Turystycznych” KARPATY”, Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego - Oddział Ziemia Sanocka, Ligi Ochrony Przyrody - Okręg Bieszczadzki, Stowarzyszenia Dziedzictwo Mniejszości Karpackich, Stowarzyszena Wspierania Inicjatyw Lokalnych Komańczy „WILK” , Społecznego Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Sanoku, Stowarzyszenia EKONOMIK oraz Stowarzyszenia Agroturystyczne Galicyjskie Gospodarstwa Gościnne – Bieszczady. "Celem szkolenia było wyposażenie uczestników w wiedzę i praktyczne umiejętności, które są niezbędne w efektywnej współpracy administracji i organizacji pozarządowych" - mówi Alina Marek, trenerka. "Uczestnicy szkolenia poszerzyli swoją wiedzę na temat zadań i możliwości samorządu, potrzeb i celów organizacji pozarządowych, uwarunkowań prawnych współpracy administracji i NGO oraz korzyści płynących ze współpracy administracji z sektorem pozarządowym. Położyliśmy też mocny nacisk na zagadnienia dotyczące komunikacji werbalnej, niewerbalnej, barier komunikacyjnych oraz konstruowania efektywnego komunikatu".
Na szkolenia zapraszamy przedstawicieli karpackich NGO i samorządów z województwa śląskiego; 16 listopada w Rajczy będzie można zapoznać się z prawnymi aspektami funkcjonowania organizacji pozarządowych, a 25 listopada w Koniakowie omówiony zostanie temat udziału publicznego w Konwencji Karpackiej. Więcej informacji o szkoleniach i harmonogram znaleźć można w dziale poświęconym Uniwersytetowi Karpackiemu.
Zapraszamy też do przyłączenia się do inicjatywy "Karpaty Naszym Domem", która ma charakter otwarty. Naszym celem jest zgromadzanie jak największej liczby organizacji i instytucji wokół ochrony i zrównoważonego rozwoju Karpat. Szczegółowe informacje można znaleźć w dziale Zostań członkiem Porozumienia lub uzyskać w punktach kontaktowych Porozumienia Karpackiego "Karpaty Naszym Domem", które działają we wszystkich trzech karpackich województwach.
Szkolenia realizowane są w ramach projektu Porozumienie Karpackie „Karpaty Naszym Domem" aktywnym partnerem dialogu obywatelskiego, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (Program Operacyjny Kapitał Ludzki). Celem projektu jest wzmocnienie i rozwój Porozumienia Karpackiego jako partnera dialogu obywatelskiego ukierunkowanego na wdrażanie Ramowej Konwencji Karpackiej w regionie. Samorządy lokalne i organizacje pozarządowe z terenu polskich Karpat zapraszamy także do udziału w pracach grup roboczych ds. Konwencji Karpackiej, Forach Karpackich, czy Szkole Karpackich Liderek, a organizacje pozarządowe zachęcamy do skorzystania z doradztwa.