Rusza Karpacki Uniwersytet Otwarty
Zapraszamy na cykl wykładów otwartych na karpackich uczelniach. Wykładowcy, związani z regionem naukowo i prywatnie, opowiedzą m.in.o walorach Karpat i karpackiej tożsamości.
Na spotkania zapraszamy studentów i uczniów, słuchaczy uniwersytetów III wieku, przedstawicieli organizacji pozarządowych i instytucji, miłośników Karpat; słowem wszystkich mieszkańców i sympatyków regionu.
Wykłady są bezpłatne.
Pierwsze spotkanie już 16 stycznia w Krośnie, kolejne 19 stycznia w Nowym Targu i 21 stycznia w Nowym Sączu.
Wykład III
środa, 21 stycznia 2015 r., godz. 9:00-10:00
Sala nr 8 (Instytut Ekonomiczny), Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu (ul. Jagiellońska 61)
Procedury ocen oddziaływania na środowisko ze szczególnym uwzględnieniem wpływu na zdrowie i warunki życia ludzi
dr Anicenta Bubak - specjalność: nauki biologiczne – toksykologia środowiskowa. Adiunkt w Instytucie Ekologii Terenów Uprzemysłowionych w Katowicach, w Zespole Analiz Ryzyka Środowiskowego. Główne obszary zainteresowania to oceny oddziaływania na zdrowie i warunki życia ludzi oraz ocena ryzyka zdrowotnego.
Wykład II
poniedziałek, 19 stycznia 2015 r., godz. 10:00-11:30
Podhalańska Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Targu (ul. Kokoszków 71)
Publicystyka społeczna Władysława Orkana na przykładzie „Listów ze wsi”
dr Anna Mlekodaj - doktor nauk humanistycznych, wykładowca Podhalańskiej Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu. Autorka licznych publikacji z zakresu podhalańskiego piśmiennictwa regionalnego, w tym także publikacji dotyczących Władysława Orkana, oraz regionalizmu. Autorka antologii poezji gwarowej, wypisów tekstów gwarowych dla szkół. Redaktor opracowań naukowych.
Wykład I
piątek, 16 stycznia 2015 r., godz. 14:00-15:30
aula Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Stanisława Pigonia w Krośnie (ul. Kazimierza Wielkiego 4)
Karpaty nasze - ich - wspólne. Historia i współczesność wielokulturowego pogranicza
dr Grzegorz Demel - etnolog i ukrainoznawca, specjalizuje się w antropologii etniczności, problematyce mniejszości narodowych, wielokulturowości i polityki etnicznej, zagadnieniach tożsamości kulturowej ze szczególnym uwzględnieniem Ukrainy i pogranicza polsko-ukraińskiego. Na co dzień związany z Fundacją Znak i Fundacją Obywatelska Perspektywa gdzie zajmuje się projektami polsko-ukraińskimi i wielokulturowymi. Czynny przewodnik górski.
Wykłady organizowane są w ramach projektu „Karpaty łączą - mechanizm konsultacji i wdrażania konwencji karpackiej”, współfinansowanego przez Szwajcarię w ramach Szwajcarskiego Programu Współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej.
Galeria
Karpacki Uniwersytet Otwarty: 21.01.2015, Nowy Sącz | jpg | [399.29 KB] |
Karpacki Uniwersytet Otwarty: 19.01.2015, Nowy Targ | jpg | [384.91 KB] |
Karpacki Uniwersytet Otwarty: 16.01.2015, Krosno | jpg | [399.04 KB] |