V Forum Karpackie w Rytrze zadecydowało o przyszłości Porozumienia

W dn. 16-17 stycznia 2014 r. w Rytrze odbyło się V Forum Karpackie, poświęcone podsumowaniu blisko trzyletniej już działalności Porozumienia Karpackiego "Karpaty Naszym Domem".
W spotkaniu udział wzięło blisko 50 osób reprezentujących organizacje pozarządowe, administrację publiczną, lokalnych przedsiębiorców i inne instytucje zainteresowane współpracą na rzecz rozwoju Karpat, w tym 25 organizacji członkowskich Porozumienia.
W pierwszej części spotkania Monika Ochwat-Marcinkiewicz ze Stowarzyszenia Ekopsychologia - organizacji wiodącej Porozumienia, zaprezentowała dotychczasowe działania i prowadzone przez Porozumienie projekty, w tym kończący się w styczniu projekt Porozumienie Karpackie „Karpaty Naszym Domem” aktywnym parterem dialogu obywatelskiego, w ramach którego udało się wzmocnić Porozumienie jako partnera dialogu obywatelskiego ukierunkowanego na wdrażanie ramowej konwencji karpackiej w regionie.
Przedstawiono też ekspertyzy będące efektem prac grup roboczych ds. rolnictwa, ochrony przyrody, dziedzictwa kulturowego, zrównoważonej turystyki i udziału publicznego (udostępniamy je w dziale "Do pobrania" znajdującym się na dole strony).
Ważną część prac podjetych podczas pierwszego dnia Forum była dyskusja nad zapisami Regulaminu działania Prozumienia i przyjęcie jego nowej wersji, zwiększającej udział członków Porozumienia w procesach podejmowania decyzji.
Podczas popołudniowej sesji uczestnicy Forum pracowali w tematycznych grupach roboczych nad planem działania Porozumienia na najliższe lata. Wyniki tych prac przedstawione zostały nastepnego dnia i przedyskutowane na forum - robocza wersja dokumentu będzie przedmiotem dalszych prac Rady, a nastepnie zostanie rozesłana do wszystkich członków Porozumienia.
Następnie odbyły się wybory do Rady Porozumienia Karpackiego. Zgodnie z decyzją podjetą poprzedniego dnia przez Forum, poszerzony skład Rady obejmować będzie członków stałych, tj. sześciu założycieli Porozumienia, oraz sześciu członków kadencyjnych wybieranych raz na 3 lata spośród członków Prozumienia.
Zgodnie z decyzją forum od 17 stycznia 2014 r. skład nowej Rady Porozumienia jest następujący:
-
członkowie stali
Stowarzyszenie Ekopsychologia - Monika Ochwat-Marcinkiewicz
Cieszyńskie Stowarzyszenie Agroturystyczne "Natura" - Józef Michałek
Fundacja Pasterstwo Transhumancyjne - Piotr Kohut
Stowarzyszenie Jedność Beskidzka - Zbigniew Kopeć
Wiejski Ośrodek Kultury w Ochotnicy Górnej - Zdzisław Błachut
Związek Podhalan Oddział w Ochotnicy Górnej - Jarosław Buczek -
członkowie kadencyjni
Beskidzkie Stowarzyszenie Produkcji Ekologicznej i Turystyki "Best Proeko" - Anna Bednarek
LOT Krakowska Organizacja Turystyczna - Maria Kawecka
Oddział Akademicki PTTK w Krakowie - Benadetta Zawilińska
Stowarzyszenie im. artysty Jana Wałacha w Istebnej - Lucyna Ligocka-Kohut
Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju i Promocji Podkarpacia "Pro Carpathia" - Krzysztof Staszewski
Związek Podhalan Oddział w Białym Dunajcu - Józefa Kolbrecka.
Galeria





