Aktualności
Zapraszamy do tworzenia Szlaku Kultury Wołoskiej
Zapraszamy do współpracy, wspólnej promocji i ożywiania dziedzictwa Karpat w ramach Szlaku Kultury Włoskiej. Razem możemy więcej!
Każda oferta turystyczna posiadająca cechy, które nawiązują do bogatej kultury wołoskiej Karpat, może znaleźć się na szlaku. Formularze z opisem propozycji produktów turystycznych prosimy przesłać na adres: biuro@porozumieniekarpackie.pl w terminie do końca czerwca br.
Więcej...Szwajcarskie pieniądze dla polskich Karpat
„Karpaty łączą – mechanizm konsultacji i współpracy dla wdrażania konwencji karpackiej” to projekt współfinansowany w latach 2012 - 2015 przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej. Projekt realizowany w województwach małopolskim i podkarpackim skierowany jest do lokalnych samorządów, organizacji pozarządowych, lokalnych przedsiębiorców i rolników oraz przedstawicieli środowisk naukowych, służb ochrony przyrody i turystów. Wartość dofinansowania ze Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy wynosi 1 943 054 CHF.
Celem projektu jest ochrona i zrównoważone użytkowanie różnorodności biologicznej i krajobrazowej polskich Karpat przez wsparcie wdrażania postanowień konwencji karpackiej.
Więcej...Redyk i miysanie owiec w Ochotnicy Górnej
W niedzielę, 19 maja 2012 r., zapraszamy na redyk i miysanie owiec w Ochotnicy Górnej. W programie także spotkanie gazdów z Ochotnicy, a dzień wcześniej spotkanie informacyjno-szkoleniowe nt. 4-letniego projektu "Karpaty łączą", którego celem jest m.in. ochrona różnorodności biologicznej i krajobrazowej górskich, półnaturalnych łąk przez prowadzenie tradycyjnego wypasu owiec.
Więcej...I Spotkanie na Szlaku Twórców Ludowych Łuku Polskich Karpat
I Spotkanie na Szlaku Twórców Ludowych Łuku Polskich Karpat odbedzie się 1 maja 2012 r. (wtorek) w Ochotnicy Górnej - Studzionkach. Zapraszamy!
Więcej...Szkolenie "Rozwiązywanie konfliktów lokalnych"
Przedstawicieli karpackich organizacji pozarządowych i samorządów lokalnych z terenu województwa podkarpackiego zapraszamy na szkolenie: „Rozwiązywanie konfliktów lokalnych”, które odbędzie się 21 maja 2012 r. (poniedziałek) w Przemyślu (Podkarpacki Ośrodek Szkoleniowo-Doradczy, ul. Asnyka 4).
Termin zgłoszeń upływa 14 maja.
Więcej...Z okazji zbliżających się Świąt Wielkanocnych
składamy najserdeczniejsze życzenia:
dużo zdrowia, radości, smacznego jajka, mokrego dyngusa,
mnóstwo wiosennego optymizmu
oraz samych sukcesów!
Szkolenie "Rozwój terenów górskich"
Przedstawicieli karpackich organizacji pozarządowych i samorządów lokalnych z terenu województwa małopolskiego zapraszamy na szkolenie: „Rozwój terenów górskich”, które odbędzie się 23 kwietnia 2012 r. (poniedziałek) w Jaworkach (pensjonat "Koliba pod Kozińcem", ul. Biała Woda 19).
Termin zgłoszeń upływa 16 kwietnia.
Więcej...Szlak Kultury Wołoskiej - początek drogi
O koncepcji rozwoju Szlaku Kultury Wołoskiej dyskutowano 16 lutego 2012 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Ujsołach w Beskidzie Żywieckim. Szlak, który docelowo poprowadzi przez cały łuk Karpat – od gór Rumunii aż po czeskie Morawy, może stać się w przyszłości wspólną marką regionu i atrakcją turystyczną na międzynarodową skalę.
Więcej...Szkolenie "Ustawa o pożytku publicznym i wolontariacie"
Z uwagi na trudne warunki atmosferyczne w dniu 17 lutego br., szkolenie: „Ustawa o pożytku publicznym i wolontariacie”, zostało przełożone i odbędzie się 9 marca 2012 r. (piątek) w Kamesznicy (Ochotnicza Straż Pożarna, Kamesznica 146).
Osoby, które zgłosiły się na szkolenie w poprzednim terminie zostały automatycznie zapisane na szkolenie w dniu 9 marca - prosimy o kontakt, jeżeli nie mogą Państwo uczestniczyć w szkoleniu w tym terminie.
Przedstawicieli karpackich organizacji pozarządowych zapraszamy na szkolenie: „Aspekty prawne w NGO”, które odbędzie się 16 listopada 2011 r. w godz. 9.00 - 16.00 w Rajczy (Jadłodajnia u Pani Barwan, ul. Do Soły 4).
Szkolenie jest realizowane w ramach projektu „Porozumienie Karpackie Karpaty Naszym Domem aktywnym partnerem dialogu obywatelskiego” ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Priorytet V Dobre rządzenie, Działanie 5.4 Rozwój potencjału trzeciego sektora, Poddziałanie 5.4.2 Rozwój dialogu obywatelskiego).
Cel projektu to wzmocnienie i rozwój Porozumienia Karpackiego jako partnera dialogu obywatelskiego ukierunkowanego na wdrażanie Ramowej Konwencji Karpackiej w regionie.
Informacje o szkoleniu:
Na szkolenie zapraszamy przedstawicieli (pracowników, członków, wolontariuszy, etc.) karpackich organizacji pozarządowych z terenu województwa śląskiego. Szkolenie jest skierowane w szczególności do osób, które są liderami społecznymi obdarzonymi zaufaniem i które, ze względu na aktywność w karpackich organizacjach pozarządowych, są zaangażowane w działania na rzecz społeczności lokalnej. Poprzez pełnione funkcje stają się automatycznie liderami, mogąc w łatwy sposób wpłynąć na aktywizację i rozwój środowiska z którego się wywodzą.
Nasze warsztaty mają na celu wyposażenie uczestników w wiedzę i praktyczne umiejętności w zakresie stosowania przepisów prawnych, które są niezbędne w efektywnej działalności organizacji pozarządowych.
Szkolenie będzie oparte na wykładach i metodach warsztatowych, takich jak gra symulacyjna oraz dyskusje. Dobór metod spowoduje, że uczestnicy zapoznają się z najważniejszymi dla działalności ich organizacji aktami prawnymi i nauczą się je stosować w praktyce.
Informacje logistyczne:
Organizator zapewnia:
- zwrot kosztów dojazdu do 30 złotych na osobę,
- poczęstunek,
-
materiały szkoleniowe.
Zainteresowanych udziałem w szkoleniu prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego, który znajduje się na dole strony. Pierwszeństwo przy zapisach na szkolenie mają przedstawiciele organizacji członkowskich oraz organizacji zainteresowanych przystąpieniem do Porozumienia Karpackiego "Karpaty Naszym Domem', a także NGO z terenu województwa śląskiego. Więcej informacji nt. zasad uczestnictwa w szkoleniach można znaleźć w Regulaminie rekrutacji uczestników szkoleń i doradztwa. Termin zgłoszeń upływa 14 listopada, ilość miejsc jest ograniczona!
Prowadzący:
Alina Marek: ekonomista, trener, w latach 1998-2001 członek zarządu założyciel i od 8 lat członek zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Inicjatyw Lokalnych "STOPIL". Koordynator projektów partnerskich realizowanych z jednostkami administracji samorządowej i Wojewódzkim Urzędem Pracy w Krakowie. Pracownik Urzędu Miasta Nowego Sącza.
Uczestnik wyjazdów studyjnych poświęconych działalności organizacji pozarządowych w USA, Belgii, Włoszech.
Doświadczenia szkoleniowe: źródła finansowania podmiotów ekonomii społecznej, Centra Integracji Społecznej w praktyce, sądecki wolontariat pracowniczy, zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej, fundusze europejskie dla MŚP, szkoła dla rodziców i wychowawców, rozpoznawanie przyczyn i sposoby rozwiązywania konfliktów.
Kontakt:
Józef Michałek
Koordynator punktu kontaktowego w woj. śląskim
tel. 0 725 797 119
e-mail: j.michalek@porozumieniekarpackie.pl
Porozumienie Karpackie "Karpaty Naszym Domem"
sekretariat: Stowarzyszenie Ekopsychologia
adres korespondencyjny:
ul. Grabina 6/18, 32-840 Zakliczyn
www.ekopsychologia.pl
www.porozumieniekarpackie.pl
Nazwy terenowe Bieszczadów Zachodnich i Beskidu Niskiego
Nie zawsze zdajemy sobie sprawę, że nazwy terenowe na danym obszarze są niezwykle zróżnicowane pod względem znaczeniowym i wiekowym. Szczególne zainteresowanie wzbudzają nazwy brzmiące obco lub egzotycznie. Skąd się wzięły, co oznaczają, jaki jest ich wiek? Odpowiedzi na te pytania można znaleźć w obszernym opracowaniu autorstwa Wojciecha Krukara.
Więcej...Szkolenie "Rozwój terenów górskich"
Choć statystyki mówią, że średnia wysokość dla Polski to tylko 173 m n.p.m., nie trzeba nikogo przekonywać, że góry stanowią niezwykle istotny fragment naszego kraju. Jakie wyzwania stoją przed obszarami górskimi w Polsce? W jakim kierunku zachodzą zmiany i czy mają one odzwierciedlenie w różnego rodzaju politykach czy strategiach rozwoju? Jaki wpływ mają lokalne społeczności na zrównoważony rozwój swoich górskich terenów? Już 6 lutego zapraszamy do Sanoka na warsztaty nt. rozwoju terenów górskich.
Więcej...Tradycyjne formy pasterstwa na Huculszczyźnie
Na położonej w ukraińskich Karpatach Huculszczyźnie, pomimo powojennych zmian własnościowych i obecnych przeobrażeń gospodarczych, zachowało się tradycyjne pasterstwo wysokogórskie. W chwili obecnej w Czarnohorze funkcjonuje około 40 sezonowych gospodarstw pasterskich. Zapraszamy do lektury artykułu autorstwa Roberta Kubita i do towarzyszącej mu galerii współczesnych i archiwalnych zdjęć z Huculszczyzny.
Więcej...Doradztwo prawne i księgowe dla NGO z woj. śląskiego
Zapraszamy na doradztwo księgowe i prawne dla karpackich organizacji pozarządowych z terenu województwa śląskiego, które odbędzie się w dn. 17 grudnia 2011 r. (sobota) w godz. 10:00 - 15:00 w Rajczy.
Więcej...Szkoła Karpackich Liderek
Przedstawicielki karpackich organizacji pozarządowych oraz samorządów lokalnych zapraszamy do udziału w Szkole Karpackich Liderek. Pierwsze z trzech szkoleń, skierowane do Pań z województwa śląskiego, odbędzie się w dn. 7-9 grudnia (środa - piątek) 2011 r. w Rajczy (hotel w budynku dawnej "Podhalanki" przy Rynku).
Uwaga! Nabór na szkolenie został zakończony.
Więcej...Szkolenie "Udział publiczny w Konwencji Karpackiej"
Zapraszamy na szkolenie: „Udział publiczny w Konwencji Karpackiej”, które odbędzie się 25 listopada 2011 r. (piątek) w Koniakowie (Karczma Kopyrtołka, Koniaków 662).
Szkolenie jest skierowane do przedstawicieli (pracowników, członków, wolontariuszy, etc.) karpackich organizacji pozarządowych z terenu województwa śląskiego.
Zapraszamy na szkolenie: „Ustawa o pożytku publicznym i wolontariacie”, które odbędzie się 25 listopada 2011 r. (piątek) w Koniakowie.
Szkolenie jest skierowane do przedstawicieli (pracowników, członków, wolontariuszy, etc.) karpackich organizacji pozarządowych z terenu województwa śląskiego.
Przedstawicieli karpackich organizacji pozarządowych zapraszamy na szkolenie: „Aspekty prawne w NGO”, które odbędzie się 16 listopada 2011 r. w godz. 9.00 - 16.00 w Rajczy (Jadłodajnia u Pani Barwan, ul. Do Soły 4).
Szkolenie jest realizowane w ramach projektu „Porozumienie Karpackie Karpaty Naszym Domem aktywnym partnerem dialogu obywatelskiego” ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Priorytet V Dobre rządzenie, Działanie 5.4 Rozwój potencjału trzeciego sektora, Poddziałanie 5.4.2 Rozwój dialogu obywatelskiego).
Cel projektu to wzmocnienie i rozwój Porozumienia Karpackiego jako partnera dialogu obywatelskiego ukierunkowanego na wdrażanie Ramowej Konwencji Karpackiej w regionie.
Informacje o szkoleniu:
Na szkolenie zapraszamy przedstawicieli (pracowników, członków, wolontariuszy, etc.) karpackich organizacji pozarządowych z terenu województwa śląskiego. Szkolenie jest skierowane w szczególności do osób, które są liderami społecznymi obdarzonymi zaufaniem i które, ze względu na aktywność w karpackich organizacjach pozarządowych, są zaangażowane w działania na rzecz społeczności lokalnej. Poprzez pełnione funkcje stają się automatycznie liderami, mogąc w łatwy sposób wpłynąć na aktywizację i rozwój środowiska z którego się wywodzą.
Nasze warsztaty mają na celu wyposażenie uczestników w wiedzę i praktyczne umiejętności w zakresie stosowania przepisów prawnych, które są niezbędne w efektywnej działalności organizacji pozarządowych.
Szkolenie będzie oparte na wykładach i metodach warsztatowych, takich jak gra symulacyjna oraz dyskusje. Dobór metod spowoduje, że uczestnicy zapoznają się z najważniejszymi dla działalności ich organizacji aktami prawnymi i nauczą się je stosować w praktyce.
Informacje logistyczne:
Organizator zapewnia:
- zwrot kosztów dojazdu do 30 złotych na osobę,
- poczęstunek,
-
materiały szkoleniowe.
Zainteresowanych udziałem w szkoleniu prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego, który znajduje się na dole strony. Pierwszeństwo przy zapisach na szkolenie mają przedstawiciele organizacji członkowskich oraz organizacji zainteresowanych przystąpieniem do Porozumienia Karpackiego "Karpaty Naszym Domem', a także NGO z terenu województwa śląskiego. Więcej informacji nt. zasad uczestnictwa w szkoleniach można znaleźć w Regulaminie rekrutacji uczestników szkoleń i doradztwa. Termin zgłoszeń upływa 14 listopada, ilość miejsc jest ograniczona!
Prowadzący:
Alina Marek: ekonomista, trener, w latach 1998-2001 członek zarządu założyciel i od 8 lat członek zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Inicjatyw Lokalnych "STOPIL". Koordynator projektów partnerskich realizowanych z jednostkami administracji samorządowej i Wojewódzkim Urzędem Pracy w Krakowie. Pracownik Urzędu Miasta Nowego Sącza.
Uczestnik wyjazdów studyjnych poświęconych działalności organizacji pozarządowych w USA, Belgii, Włoszech.
Doświadczenia szkoleniowe: źródła finansowania podmiotów ekonomii społecznej, Centra Integracji Społecznej w praktyce, sądecki wolontariat pracowniczy, zakładanie i prowadzenie działalności gospodarczej, fundusze europejskie dla MŚP, szkoła dla rodziców i wychowawców, rozpoznawanie przyczyn i sposoby rozwiązywania konfliktów.
Kontakt:
Józef Michałek
Koordynator punktu kontaktowego w woj. śląskim
tel. 0 725 797 119
e-mail: j.michalek@porozumieniekarpackie.pl
Porozumienie Karpackie "Karpaty Naszym Domem"
sekretariat: Stowarzyszenie Ekopsychologia
adres korespondencyjny:
ul. Grabina 6/18, 32-840 Zakliczyn
www.ekopsychologia.pl
www.porozumieniekarpackie.pl
Szkolenie "Aspekty prawne w NGO"
Zapraszamy na szkolenie: „Aspekty prawne w NGO”, które odbędzie się 16 listopada 2011 r. (środa) w Rajczy (Jadłodajnia u Pani Barwan, ul. Do Soły 4).
Szkolenie jest skierowane do przedstawicieli (pracowników, członków, wolontariuszy, etc.) karpackich organizacji pozarządowych z terenu województwa śląskiego.
Więcej...Pasterstwo - sposób na gospodarowanie w górach
O przyszłości małych gospodarstw górskich w Karpatach dyskutowano 30 września 2011 r. w Ochotnicy Górnej na spotkaniu grupy roboczej ds. rolnictwa, która działa przy Porozumieniu Karpackim "Karpaty Naszym Domem".
W spotkaniu udział wzięli przedstawiciele samorządów i instytucji branżowych oraz rolnicy i praktycy związani z gospodarką rolną w górach. Kolejne spotkanie grupy odbędzie się 4 listopada 2011 r. w Koniakowie.
Więcej...Uniwersytet Karpacki - ruszają szkolenia dla NGO i samorządów
Po wakacyjnej przerwie zapraszamy przedstawicieli karpackich samorządów i organizacji pozarządowych na kolejne szkolenia w ramach Uniwersytetu Karpackiego. Pierwsze z nich, nt. mechanizmów współpracy NGO i administracji, odbyło się 26 września w Sanoku. Kolejne dwa szkolenia, dotyczące prawnych aspektów funkcjonowania NGO oraz udziału publicznego w Konwencji Karpackiej, odbędą się 16 i 25 listopada w Rajczy i Koniakowie.
Więcej...Szkolenie "Mechanizmy współpracy NGO z administracją"
Zapraszamy na szkolenie: „Mechanizmy współpracy NGO z administracją”, które odbędzie się 26 września 2011 r. (poniedziałek) w Sali Herbowej Urzędu Miasta w Sanoku. Szkolenie jest skierowane do przedstawicieli organizacji pozarządowych i samorządów lokalnych z województwa podkarpackiego.
Więcej...Dni Kultury Pasterskiej Karpat
W dn. 16-17 września 2011 r. w Krakowie odbędzie się międzynarodowa konferencja „Dni Kultury Pasterskiej Karpat”. Jej celem jest przyjęcie I Memoriału Karpackiego w zakresie kultywowania wszelkich form zagospodarowania przestrzeni przyrodniczo-rolniczej gór.
Konferencji towarzyszyć będzie I Międzynarodowy Redyk. Stado 150 owiec pozostanie na krakowskich Błoniach do końca października, a mieszkańcy i turysci będa mogli m.in. obserwować codzienną pracę pasterzy, pokazy udoju owiec i wyrobu oscypków.
Więcej...Konferencja "Europa Karpat"
W dn. 7-8 września 2011 r., podczas XXI Forum Ekonomicznego w Krynicy-Zdroju, odbędzie się konferencja "Europa Karpat".
Podczas konferencji omówione zostaną możliwości współpracy regionalnej państw obszaru Karpat i nadanie temu procesowi odpowiedniego odzwierciedlenia w polityce unijnej i jej decyzjach finansowych.
Więcej...Badamy karpackie NGO i samorządy - pomóż nam i wypełnij ankietę!
Organizacje pozarządowe i samorządy z obszaru polskich Karpat zapraszamy do wzięcia udziału w badaniu poziomu wiedzy o Konwencji Karpackiej oraz współpracy organizacji pozarządowych z administracją.
Więcej...II Forum Karpackie "Tożsamość Karpat" w Ochotnicy Górnej
Zapraszamy na Forum Karpackie, które odbędzie się 6 sierpnia 2011 r. w Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Górnej.
Tematem przewodnim tegorocznego forum jest Tożsamość Karpat.
Więcej...Oferta pracy
W zwiazku z realizacją projektu Porozumienie Karpackie „Karpaty Naszym Domem” aktywnym partnerem dialogu obywatelskiego poszukujemy osób na stanowiska Koordynatorów regionalnych w woj. śląskim, małopolskim i podkarpackim. Zgłoszenia przyjmujemy do 20 lipca br.
Więcej...